25 April 2024
MotocrossΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

Η Honda στην κορυφή του Ελληνικού Πρωταθλήματος Moto-cross 2012

Ο 24χρονος Παναγιώτης Κουζής (no 338) κατέκτησε τον τίτλο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Moto-Cross στη μεγάλη κατηγορίας  ΜΧ1 οδηγώντας μία Honda CRF450R , συμμετοχή της εταιρείας Αδελφοί Σαρακάκη Α.Ε.Β.Μ.Ε.- Επίσημος Εισαγωγέας-Διανομέας της Honda στην Ελλάδα.

Παναγιώτης Κουζής(1)

Με την εύκολη επικράτηση του στα 13 από τα 14 σκέλη των 7 αγώνων ο Παναγιώτης Κουζής βρέθηκε στην κορυφή της κατηγορίας τους ΜΧ1 συγκεντρώνοντας 345 βαθμούς. Στην ίδια κατηγορία έτρεχαν άλλοι 2 αναβάτες με Honda CRF 450R, συμμετοχές της εταιρείας Αδελφοί Σαρακάκη Α.Ε.Β.Μ.Ε. ο Μανώλης Σκύβαλος (no 120) που τερμάτισε στην 4η θέση συγκεντρώνοντας 196 βαθμούς και ο 10 φορές πρωταθλητής enduro Βασίλης Σιαφαρίκας (no380), ο οποίος τερμάτισε στην 5η θέση της ΜΧ1 κατηγορίας με 117 βαθμούς.

Βασίλης Σιαφαρίκας

Ο Παναγιώτης Κουζής μετά τον τερματισμό του στο τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος στα Τρίκαλα Θεσσαλίας δήλωσε: «…η φετινή χρονιά ήταν μία πολύ όμορφη εμπειρία καθώς συμπλήρωσα 11 τίτλους στην αγωνιστική μου καριέρα.  Η αξιοπιστία και η τεχνολογική υπεροχή του Honda CRF450R ήταν οι καλύτεροι μου σύμμαχοι στην επιτυχία μου αυτή αφού με εξαίρεση ένα σκέλος, κέρδισα όλα τα υπόλοιπα σκέλη των 7 αγώνων του πρωταθλήματος.

Μανώλης Σκύβαλος

Στην κατηγορία ΜΧ2 όπου συμμετέχουν μηχανές με δίχρονο κινητήρα μέχρι 150 κ.εκ. ή τετράχρονες μοτοσυκλέτες με κυβισμό μέχρι 250 κ. .εκ. ο 19χρονος Παναγιώτης     Παπίλας (no 22) με Honda CRF 250R και αυτός μία συμμετοχή της εταιρείας Αδελφοί Σαρακάκη Α.Ε.Β.Μ.Ε. τερμάτισε στην 2η θέση του πρωταθλήματος. Ο Παναγιώτης Παπίλας συγκέντρωσε 292 βαθμούς κερδίζοντας 5 φορές την 1η θέση, 7 φορές της 2η θέση, 1 φορά την τρίτη και 1 φορά την 5η θέση στα 14 σκέλη των 7 αγώνων του πρωταθλήματος.