25 April 2024
WSBK 2012

Ο Τοm Sykes κέρδισε την Superpole στο Misano

Ο Τοm Sykes (Kawasaki Racing Team) ήταν σαφής νικητής στην  Superpole στο   Misano. Η πέμπτη Superpole  για το 2012 με ταχύτερο γύρο 1.35,375 δευτερόλεπτα που ήταν η καλύτερη του Σαββατοκύριακου, με πάνω από 0,6 δευτερόλεπτα γρηγορότερος ο  Sykes από το επόμενο καλύτερο αναβάτη, Jonathan Rea (Honda World Superbike Team). Ο Sykes  έχει μέχρι σήμερα συνολικά επτά Superpole στην  καριέρα, βάζοντας ετσι το όνομά του ανάμεσα σε  διάσημα ονόματα.

Η περίοδος της Superpole στο Misano κρίθηκε βρόχινη λόγω μιας ξαφνικής μπόρας πριν την έναρξη της διαδικασίας. Η Superpole χωρίστηκε σε δύο περιόδους των 20 λεπτών και δεν έλειψαν οι εκπλήξεις. Ο Sykes όμως δεν είχε κανένα πρόβλημα να σημειώσει το 1:35.375 στην τελευταία του προσπάθεια

Όπως είπαμε από  τη δεύτερη θέση του grid θα εκκινήσει ο Jonathan Rea με τη Honda. Ο Βρετανός ήταν γρήγορος στις περίεργες συνθήκες που δημιούργησε η βροχή.

Ο Ayrton Badovini (BMW Motorrad Italia) ήταν πολύ καλός και ετσι ξεκινάει 3ο , ενώ ένας άλλος Ιταλός , ο Davide Giugliano (Althea Racing Ducati) είναι ο  τέταρτος που κλείνει την πρώτη σειρά εκκίνησης .

Ο  Jakub Smrz (Liberty Racing Team Effenbert Ducati) πέρασε πέμπτος στο grid, ο Leon Haslam (BMW Motorrad Motorsport) έκτος, ενώ κορυφαίος αναβάτης της Aprilia ήταν ο Eugene Laverty (Aprilia Racing Team) στην έβδομη. Θέση και ο Sylvain Guintoli έκλεισε την δεύτερη σειρά.

Ο πρωτοπόρος Max Biaggi με την Aprilia βρέθηκε μόλις στην 10η θέση της κατάταξης, με τον  Marco Melandri και Carlos Checa. Ποιο πίσω , ο Ιταλός με την BMW  13ος, ενώ ο Ισπανός με την Ducati πιο πίσω, στην 16η θέση.

Ο Tom Sykes είπε : «Απολαμβάνω τα χρονομετρημένα!  Σήμερα κάναμε μια πολύ καλή δουλειά, δεν μπορώ να αρνηθώ ότι είχαμε ένα δύσκολο Σαββατοκύριακο, είναι η πρώτη φορά που όλο το χρόνο  είχαμε πολύ θερμές συνθήκες και  χαμηλά επίπεδα πρόσφυσης. Ξεκινήσαμε το Σαββατοκύριακο πολύ αργούς  χρόνους  και ηταν πολύ ενοχλητικό για να είμαι ειλικρινής. Σήμερα ήταν μια μικτή μέρα για τις κατατακτήριες, αλλά ήμουν σε θέση να κάνω  ένα καλό γύρο».

Ο Jonathan Rea: «Δεν μπορώ να γκρινιάζουν, ο γύρος του Tom ήταν απίστευτος! Πετύχαμε τον πρώτο στόχοςμας και θα είναι στην πρώτη σειρά εκκίνησης , όλοι στην ομάδα  δουλεύουν σκληρά πάνω στην μηχανή για τον αυριανό αγώνα και είμαι πολύ ευτυχής σε αυτή την πίστα».

Ayrton Badovini: «Είμαι πολύ χαρούμενος για το αποτέλεσμα είναι πολύ σημαντικό γιατί θέλουμε να εργαστούμε περισσότερο για να κερδίσουμε τον αγώνα».

Το αποτέλεσμα αυτά είναι  σίγουρο πως θα δούμε δύο δυνατούς αγώνες την Κυριακή.

Ο πρώτος αγώνας  αρχίζει στις 13:00 και ο δεύτερος στις 16:30.