EnduroΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

Ο Christophe Nambotin Παγκοσμιος Πρωταθλητης Enduro E1, 2014

Η Εργοστασιακή Ομάδα Enduro της KTM είχε κάθε λόγο να πανηγυρίζει την Κυριακή αφού ο Γάλλος αναβάτης Christophe Nambotin με την ολοκλήρωση των GP της Ιταλίας στο Lumezzane πρόσθεσε στην συλλογή του έναν ακόμα Παγκόσμιο Τίτλο Enduro για το 2014.

91492_christophe_nambotin_4500

Ο Christophe Nambotin κατέκτησε τον τίτλο στον προτελευταίο αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2014 κάνοντας τους παγκόσμιους τίτλους τρείς αφού έχει κατακτήσει ήδη δύο στην E3.

Οι αναβάτες είχαν να καλύψουν 3  γύρους περίπου 50 χλμ , και ο κάθε γύρος είχε τρεις ειδικές διαδρομές. Στην κατηγορία E1 ο Christophe Nambotin ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και ανέβηκε στο βάθρο και τις δύο μέρες του αγώνα. Το Σάββατο κέρδισε έξι από τις εννέα ειδικές διαδρομές αποκτόντας προβάδισμα και την Κυριακή κατέκτησε τον τίτλο.

Οδηγώντας μια KTM 250 EXC-F μπήκε στον αγώνα την Κυριακή γνωρίζοντας ότι έπρεπε να τερματίσει μπροστά από τον Φιλανδό αναβάτη Eero Remes προκειμένου να κατακτήσει τον τρίτο παγκόσμιο τίτλο του. Καλό σαββατοκύριακο ήταν επίσης για τον teammate του στην Ε1 Cristobal Guerrero ο οποίος τερμάτισε 2ος την Κυριακή και 4ος το Σάββατο.

91596_christophe_nambotin_1024

Fabio Farioli (KTM Enduro Factory Racing Team Manager): “Ο Nambotin ήταν πολύ γρήγορος, αλλά έπρεπε να οδηγεί προσεκτικά γιατί παιζόταν το πρωτάθλημα. Είναι μεγάλη επιτυχία για τον Christophe, την ομάδα και τους χορηγούς το γεγονός ότι καταφέραμε να κερδίσουμε τον τίτλο έναν γύρο πριν την λήξη του πρωταθλήματος.”

Christophe Nambotin: “Οι ειδικές διαδρομές ήταν δύσκολες, αλλά ήταν καλό ότι υπήρχαν μεγάλες αποστάσεις ανάμεσα στους αναβάτες, και για εμένα δεν ήταν τόσο άσχημα σήμερα, δεν έκανα πολλά λάθη. Σίγουρα είμαι πολύ χαρούμενος που κατέκτησα τον πρώτο μου τίτλο στην E1. Η απόφαση πέρυσι ήταν πολύ δύσκολη γιατί όλοι έλεγαν ότι η κατηγορία δεν ήταν του στυλ μου ή ότι δεν ήταν η κατάλληλη μοτοσυκλέτα για μένα. Η ομάδα με ακολούθησε και δουλέψαμε πολύ σκληρά για τη νίκη, είμαι λοιπόν χαρούμενος που κατέκτησα τον τίτλο στον προτελευταίο αγώνα. Αισθάνομαι  ανακούφιση, αλλά θέλω πολύ να κερδίσω μπροστά στους οπαδούς μου στην Γαλλία και ελπίζω ότι θα κάνω έναν καλό αγώνα.”

Στις υπόλοιπες offroad αγωνιστικές δραστηριότητες της Κυριακής η KTM σφράγισε τις τρεις πρώτες θέσεις στον έβδομο γύρο του πρωταθλήματος motocross EMX 250 στο Lommel του Βελγίου. Ο Βρετανός αναβάτης Steven Clarke κέρδισε το πρωτάθλημα με την CNC Doors KTM, ο Ολλανδός αναβάτη Brian Bogers τερμάτισε δεύτερος με την HSF Logistics Motorsport Team, και ο νεαρός Βρετανός Adam Sterry τρίτος με την Wilvo Forkrent KTM. Η KTM ήρθε επίσης πρώτη στην βαθμολογία κατασκευαστών με 81 βαθμούς διαφορά.