INTERNAZIONALI D'ITALIA MOTOCROSS

Ο Vince Bobryshev κερδίζει το πρώτο Internazionali D’Italia Motocross 2016 – Φωτογραφίες

Πλησιάζοντας προς το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Motocross 2016 MXGP, που ξεκινά στις 27 Φεβρουαρίου στο Κατάρ (δείτε το πλήρες πρόγραμμα εδώ), πολλοί αναβάτες έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους αλλά και τις καινούριες μοτοσυκλέτες τους, στο πρώτο πραγματικό ανταγωνιστικό αγώνα της χρονιάς, στο INTERNAZIONALI D’ITALIA MOTOCROSS 2016, στο οποίο παίρνουν μέρος μερικά από τα μεγαλύτερα ονόματα του MXGP._DSC9388

Περισσότεροι από 10.000 θεατές, από όλη τη Σαρδηνία παρακολούθησαν την πρεμιέρα του στο INTERNAZIONALI D’ITALIA MOTOCROSS 2016 στο Alghero. Μια υπέροχη διαδρομή, από τεχνική άποψη, η οποία περιβάλλεται από ένα παραδεισένιο τοπίο, φιλοξένησε τους καλύτερους αναβάτες του κόσμου, σε ένα θεαματικό αγώνα που κράτησε όλους σε αγωνία μέχρι το τέλος.

Οι μάχες πάνω στην άμμο ήταν συναρπαστικές και ο ανταγωνισμός υψηλού επιπέδου.

_DSC0009

Στην κατηγορία ELIT που συμετέχουν οι 20 καλύτεροι αναβάτες των κατηγοριών  ΜΧ1 και ΜΧ2, ο ανταγωνισμός έχει φτάσει στο υψηλότερο επίπεδο, με τους οδηγούς να δίνουν μονομαχίες μέσα στην πίστα που εκόβαν την ανάσα.

_DSC0061
Evgeny Bobryshev

Τελικά ο νικητής ήταν ο Ρώσος, Evgeny Bobryshev (Team HRC). Ο Γάλλος Παγκόσμιος Πρωταθλητής Febvre (Monster Energy Yamaha Team MXGP), δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα, και τον έλεγχο στους τελευταίους γύρους και απέτυχε να εμποδίσει την αποφασιστική προσπεράση του Ρωσου, που έδειξε αποφασιστικότητά, για να κερδίσει την πρώτη νίκη της σεζόν.

12605325_1204080562943361_8737301121267942207_o

Τρίτος διέσχισε την γραμμή του τερματισμού, ο Βελγος Van Horebeek (Monster Energy Yamaha Team MXGP), ο οποίος κατάφερε να αντισταθεί στις επιθέσεις του Herlings (Red Bull KTM Factory Racing), που τερμάτισε τελικά 4ος με το KTM 250 του . Πέμπτος ο  Butron (Marchetti KTM), ενώ έκτος τερμάτισε ο Σλοβένος Gajser (Honda Gariboldi), μπροστά από τον Guarneri (Honda RedMoto Assomotor), τον μεγάλο πρωταγωνιστή του αγώνα, που οδήγησε στην κορυφή,  αλλά είχε μια πτώση και έτσι έμεινε στην 7η θεση.

Μεγάλη η απουσία του Tony Cairoli λόγο τραυματισμού.

Romain Febvre

Στον αγώνα της κατηγορίας ΜΧ1, Νικητής ήταν ο Romain Febvre με δεύτερο τον Jeremy Van Horebeek και τρίτο τον Evgeny Bobryshev!

Jeffrey Herlingse

Στην κατηγορία ΜΧ2 ο Jeffrey Herlingse κέρδισε εύκολα, κλείνοντας τον ανταγωνισμό στο  μισό αγώνα. Πίσω του η μάχη ήταν σκληρή με τον Michele Cervellin να δείχνει τις ικανότητές του και να κερδίζει τελικά την 2η θεση, αφήνοντας τον Max Anstie στην 3η θεση.

_DSC9781

Στην κατηγορία 125, το χειροκρότημα του κοινού κέρδισε ο τελικός νίκητης, ο Γάλλος Stephen Rubini, ο οποίος κέρδισε το 1ο σκέλος και ήρθε 2ος στο 2ο σκέλος, το οποίο κέρδισε ο Ολλανδός Roan Van De Moosdijk και κέρδισε και την τελική 2η θεση. Τρίτος συνολικά ήταν ο Δανός Mikkel Haarup.

Κατηγορία 125
1. RUBINI Stephen (FRA, KTM) Pts. 460 (250+210)
2. VAN DE MOOSDIJK Roan (NED, Yamaha) Pts. 420 (170+250)
3. HAARUP Mikkel (DEN, Husqvarna) Pts. 330 (210+120)
4. LUGANA Paolo (ITA, TM) Pts. 255 (85+170)
5. GUADAGNINI Mattia (ITA, Yamaha) Pts. 240 (100+140)
6. QUARTI Yuri (ITA, KTM) Pts. 230 (120+110)
Αναλυτικά αποτελέσματα της κατηγορίας 125

_DSC7921

Το ραντεβού ανανέωσαν όλοι οι οδηγοί για τις 7 Φεβρουαρίου 2016, για τον δεύτερο από τους τρεις αγώνες του INTERNAZIONALI D’ITALIA MOTOCROSS 2016, στην Lamezia Terme (CZ). Μείνετε συντονισμένοι στο Biker Spirit Magazine για να μαθαίνετε τα νέα για τους αγώνες του INTERNAZIONALI D’ITALIA MOTOCROSS 2016.