24 April 2024
Rally Raid - Trail Ride

5ος αγώνας Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Rally Raid – Trail Ride 2012

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Rally Raid – Trail Ride 2012 καθώς και το Πρωτάθλημα Αντοχής 4Χ4 συνεχίστηκε στο Άργος για τον 5ο αγώνα του, στις 14 Οκτωβρίου. Σε έναν αγώνα μικρό και όμορφο, που κόντρα στο καιρό, συγκέντρωσε όλα τα καλά χαρακτηριστικά ενός «μεγάλου» αγώνα!

O αγώνας που διοργανώθηκε από το 4X4 Sport Club Ναυπλίου σε συνεργασία με το Off Road Team φιλοξενήθηκε στο Άργος, ένα καινούργιο μέρος με μεγάλες δυνατότητες! Οι άνθρωποι ανοιχτοί, τα γύρω χώματα μαγικά, ενώ στο όριο προλάβαμε την δυνατή βροχή που ακολούθησε!

To Road Book του αγώνα ήταν πολύ μεγάλο, με πάρα πολλές τουλίπες, που δοκίμασε τις ικανότητες πλοήγησης αναβατών και συνοδηγών και χρειαζόταν πολλή προσοχή ώστε να μην χαθείς και χάσεις χρόνο!

Τα 180 χιλιόμετρα της διαδρομής, φάνηκαν τελικά πολύ περισσότερα στους συμμετέχοντες, οι οποίοι απόλαυσαν ένα μονοήμερο «μεγάλο» αγώνα, τόσο σε διάρκεια, όσο και σε ευχαρίστηση!

Στις μοτοσυκλέτες, νικητής στην γενική κατάταξη αναδείχτηκε ο Άγγελος Παντελίδης με ΚΤΜ 520, πρώτος και στην κατηγορία Enduro. Πίσω του ακολούθησε ο νικητής των Quads, Αλέξανδρος Σούγιαννης με Can Am DS 450, ενώ 3ος στην γενική ήταν ο Σωτήρης Αλεξανδράκης με KTM 250 που ήταν και 2ος στα Enduro.

Ακολούθησε ο τοπικός Βασίλης Αποστολόπουλος με ΚΤΜ 300 EXC που κέρδισε και την κατηγορία των Βετεράνων, ενώ πιο πίσω ο 3ος της Enduro, Γιάννης Κασωτάκης με WR 450 F.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι οι ποινές για τις υπερβάσεις των δοσμένων ορίων ταχύτητας ήταν καθοριστικές για πολλούς αναβάτες, και έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην τελική κατάταξη!

Στην κατηγορία των Βετεράνων 2ος ήταν ο Αλέξανδρος Αγαπάκης με ΚΤΜ 530 EXC και 3ος ο Χρήστος Βασιλακόπουλος με ΚΤΜ EXC 350 F.

Στα Quad, μια άτυχη επαφή του Τάκη Ιωνά με τον Κυριάκο Λαλίδη τους άφησε εκτός αγώνα με τεχνικά προβλήματα. 2ος τερμάτισε ο Γιάννης Γιαννόπουλος με Can Am Outlander 800 και 3ος ο Κώστας Γκανής με Hyosung TE 450 Rapier.

Ο Βασίλης Ψαρρός επανήλθε στις νίκες με το ΚΤΜ 640 LC4 στην κατηγορία OnOff, μπροστά από τον Χρήστο Μιχαλόπουλο με ίδια μοτοσυκλέτα!

Στα αυτοκίνητα νικητής στην Πρωταθληματική κατηγορία Ζ1 ήταν ο Φώτης Κουτσουμπός με τον Ιαν Παπανικολάου πάνω στο νέο Toyota Land Cruiser 3.4. Στην 2η θέση οι Κωνσταντίνος Σταματάκης και Χρήστος Τσαλιγόπουλος με Suzuki Jimny 1.6, ενώ 3οι ήταν οι Σταύρος Δημητριάδης και Παναγιώτης Κάλφας με Suzuki Jimny 1.6 επίσης.

Οι Γιώργος Κουτσουμπός και MITSOS κυριάρχησαν και πάλι στην κατηγορία Ζ2, με Suzuki Vitara 1.6. Ακολούθησαν οι Αναστάσιος Παπανικολάου και Δημήτρης Μαρίνης με Mitsubishi Pajero 3.0 που κέρδισαν κα την κλάση >2000cc. 3οι, οι Βαγγέλης Μπερσής με τον Κώστα Αμάραντο με Jeep Cherokee 2.5.

Πιο πίσω ήταν οι Μάνος Γεωργιάδης με τον Γιάννη Μαλταμπέ με Mitsubishi Pajero 3.0, ακολούθησαν οι Σταύρος Παπανικολάου – Στέλιος Κούγιας με Daihatsu Terios 1.5 (2οι έως 2000cc) και 6οι (3οι έως 2000cc) ήταν οι Δημήτρης Τζινιέρης και Ηλίας Νικολάου με Suzuki Samurai 1.3.

Τέλος, στην κατηγορία GPS, συμμετείχαν τα αδέλφια Μεταξά, Γιώργος και Γιάννης, με Yamaha Raptor 700 και Can Am Outlander 800 αντίστοιχα!

Η ώρα της απονομής στην Κεντρική Πλατεία Αγοράς ήταν όμορφη και με αρκετή συναισθηματική φόρτιση…

Ένα άσπρο τριαντάφυλλο από τον κάθε αγωνιζόμενο ήταν αφιερωμένο στον Χρήστο Σταμπολτζή, πρωταγωνιστή και υποστηρικτή αυτών των αγώνων, που έφυγε πρόσφατα από κοντά μας κάνοντας αυτό που τόσο αγαπούσε…

Θα τον θυμόμαστε πάντα!

Αρωγοί του αγώνα είναι ο Δήμος Άργους – Μυκηνών, το ΜΕGA Sport Ναυπλίου, τα ελαστικά MALATESTA με ειδικές τιμές για τους συμμετέχοντες, η ΜΙCHELIN, η Jet Power, τα λιπαντικά Denicol, η Colori και τα συστήματα Δορυφορικής Παρακολούθησης MyTrack.

Χορηγοί επικοινωνίας είναι τα περιοδικά MOTO, MotoΤρίτη και οι ιστοσελίδες www.motorsite.gr, www.to4x4.gr, www.dirt-bike.gr, www.Bikeit.gr και φυσικά το www.trailride.gr

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ο προγραμματισμένος Φιλικός Αγώνας Trail Ride για τις 4 Νοεμβρίου ματαιώνεται.Ετοιμαζόμαστε πλέον για τον τελευταίο αγώνα του Κυπέλλου Trail Ride στις 9 Δεκεμβρίου, που θα γίνει στην Αττική, σε ένα μέρος που έχει χρόνια να «πατηθεί» από τους τροχούς μας!