19 April 2024
motoGP 2014ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

9η συνεχόμενη νίκη για τον Marquez και στο Γερμανικό MotoGP

Οι αναβάτες της ομάδος Honda Repsol κυριάρχησαν στον ένατο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος MotoGP στη Γερμανία στην πίστα του Sachsenring. Ο ΜarcMarquez (RepsolHondaRC213V) κέρδισε την ένατη συνεχόμενη νίκη του, ενώ στη δεύτερη θέση του βάθρου των νικητών τερμάτισε ο DaniPedrosa (RepsolHondaRC213V), ο οποίος βρίσκεται αυτή τη στιγμή στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

mgp_2014_07_12_sachsenring_marcmarquez_5845

Η πορεία του 21χρονου αναβάτης της HondaRC213VMarcMarquez που έχει κερδίσει τους εννέα πρώτους αγώνες του πρωταθλήματος μπορεί να συγκριθεί με την πορεία του GiacomoAgostini (MVAgusta),ο οποίος είχε κερδίσει τους δέκα αγώνες του πρωταθλήματος το 1968 και του MickDoohan (RepsolHonda), ο οποίος κέρδισε δέκα συνεχόμενες νίκες το 1997 στο 500 WorldChampionship.

mgp_2014_07_13_sachsenring_marcmarquez_1481

Το Γερμανικό MotoGP, όπως και το Ολλανδικό ήταν ένας δύσκολος αγώνας όσον αφορά στην επιλογή των ελαστικών καθώς η βροχή πριν την εκκίνηση προκάλεσε σύγχυση ως προς την επιλογή των ελαστικών στους αναβάτες. Οι περισσότεροι από αυτούς ξεκίνησαν με βρόχινα λάστιχα στο γύρο της προθέρμανσης και στη συνέχεια αντιλήφθηκαν ότι τα slicks ήταν προτιμότερα για τον αγώνα. Για να γίνει αυτό έπρεπε να πάρουν εκκίνηση από το pitlaneχρησιμοποιώντας τις μοτοσυκλέτες με τα λάστιχα για στεγνή πίστα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα μόνο εννέα αναβάτες να βρεθούν στην προκαθορισμένη θέση τους στη γραμμή της εκκίνησης. Ο τοπικός ήρωας StefanBradl (LCRHondaRC213V) γνωρίζοντας τις ιδιαιτερότητες της πίστας ξεκίνησε από τη γραμμή της εκκίνησης και βρέθηκε στην πρώτη θέση του αγώνα στους πρώτους γύρους. Στο μεταξύ ο Marquezκαι ο Pedrosaανέκαμψαν τις χαμένες θέσεις τους και βρέθηκαν στην Πρώτη και Τρίτη θέση στον τέταρτο γύρο, ενώ στον έκτο γύρο ο Pedrosa πέρασε στη δεύτερη θέση.

mgp_2014_07_13_sachsenring_marcmarquez_7347

Ο νικητής του αγώνα MarcMarquez, RepsolHonda στο τερματισμό δήλωσε: “πριν πέσει η σημαία της εκκίνησης πίστευα ότι ο αγώνας θα ήταν παρόμοιος με αυτόν στο Assen, αλλά εδώ το οδόστρωμα στέγνωσε πολύ γρήγορα. Είδα ότι ο Bradlπήγε στη γραμμή της εκκίνησης με slick ελαστικά και είχα τις αμφιβολίες μου καθώς στο πίσω μέρος η πίστα ήταν ακόμη βρεγμένη. Τελικά αποφάσισα να κάνω ότι και ο Daniκαι ο Valentino που είναι και οι βασικοί μου αντίπαλοι στο Πρωτάθλημα. Ο αγώνας ήταν πολύ όμορφος κυρίως στο πρώτο μέρος και τον απόλαυσα πραγματικά. Η πρώτη θέση στο γερμανικό MotoGP μου έδωσε ακόμη μεγαλύτερο βαθμολογικό προβάδισμα από τους υπόλοιπους αναβάτες με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να έχω διαφορά 77 βαθμών από τον Dani.”

gp09_marq_0538

ODaniPedrosa, RepsolHonda που τερμάτισε στη δεύτερη θέση δήλωσε: “H εκκίνηση του αγώνα ήταν παραπλήσια με αυτή στο Assen. Η βροχή που είχε πέσει λίγο πριν την εκκίνηση είχε ως αποτέλεσμα η μισή πίστα να είναι βρεγμένη και η άλλη μισή στεγνή, με αποτέλεσμα οι περισσότεροι από τους αναβάτες να ξεκινήσουμε από το pitlane. Ο Marcήταν πολύ γρήγορος σήμερα. Στόχος μου τώρα είναι να βελτιώσω ακόμη περισσότερο τη μοτοσυκλέτα μου στο Brnoόπου έχουμε δοκιμαστικά, προκειμένου να είμαι ακόμη γρηγορότερος στο Αμερικάνικο MotoGP.”

Επόμενος αγώνας του πρωταθλήματος είναι το REDBULLINDIANAPOLISGRANDPRIXστις 10 Αυγούστου.