AMA Supercross 2014

AMA Supercross: Ο Stewart πετυχαίνει δεύτερη συνεχόμενη νίκη και ο Adam Cianciarulo κερδίζει τον πρώτο αγώνα της καριέρας του. Video

O James Stewart έγινε ο πρώτος οδηγός που έκανε δυο νίκες σερί στο φετινό πρωτάθλημα ανεβαίνοντας έτσι στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, μειώνοντας την διαφορά του από τον πρώτο στους 14 βαθμούς.  O πρωτάρης Adam Cianciarulo έκανε την καλύτερη αρχή στο  East Coast 250, κερδίζοντας τον πρώτο αγώνα της καριέρας του.

max_021614_450topten001_245750-1

450SX

Ο Ryan Dungey πηρέ την εκκίνηση αλλά ο James Stewart κατάφερε να περάσει τον Ryan Dungey στο τέταρτο γύρο και κέρδισε τον δεύτερο φετινό του αγώνα  και τον  47ο  της καριέρας του στην κατηγορία
Ο Dungey τερμάτισε δεύτερος ενώ το βάθρο έκλεισε ο Justin Barcia.

max_021614_450topten002_185363-1

Ο τρεις φορές πρωταθλητής Ryan Villopoto τερμάτισε τέταρτος διατηρώντας το προβάδισμά του στη βαθμολογία με 12 βαθμούς μπροστά από τον Ken Roczen, ο οποίος τερμάτισε έκτος πίσω από τον Brayton.

max_021614_450topten005_631475-1

Ο Chad Reed μετά την πτώση του στον προηγούμενο αγώνα όπου έσπασε τρία κόκαλα σε ωμοπλάτη, κλείδα και Τ1 πρώτο σπόνδυλο,  κατάφερε να πάρει μέρος στα δοκιμαστικά αλλά όχι και στον τελικό και από ότι φαίνεται θα χάσει όλη την υπόλοιπη σεζόν.

max_021614_250top10007_124102-2

Ο Adam Ciancuarulo  εμφανίστηκε πολύ δυνατός στον πρώτο αγώνα και εκμεταλλευόμενος την πτώση που είχε ο Martin Davalos στον τέταρτο γύρο, κατάφερε τελικά να αντέξει την πίεση του Blake Baggett και να κερδίσει την πρώτη του καρό σημαία!

max_021614_250top10008_307049-1
Ο Davalos τερμάτισε τελικά τρίτος ενώ στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Vince Friese. Ο Justin Bogle στην  πέμπτη θέση με τον Cole Thomson να κλείνει την εξάδα.