AMA Supercross 2016

AMA Supercross 4: Dungey και Savatgy κερδίζουν στο Oakland – Video – Φωτογραφίες

Ο Ryan Dungey κέρδισε το τρίτο συνεχόμενο αγώνα Monster Energy AMA Supercross, και για πρώτη φορά στο O.co Coliseum, μπροστά σε 46.949 οπαδούς του Supercross.  Ο Joey Savatgy κέρδισε το πρώτο αγώνα της καριέρας του στην κατηγορία 250SX και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας.

450SX

Ο Dungey ξεκίνησε από την πρώτη θεση στο Main Event, ενώ ο ομόσταυλός του Marvin Musquin ακολούθησε στη δεύτερη θέση. Ο James Stewart, επανήρθε στους αγώνες μετά τον τραυματισμό του.
Στον πρώτο γύρο, ο Ken Roczen πέρασε τον Stewart και στη συνέχεια στον 4ο γύρο πέρασε και τον Musquin και βρέθηκε στην δεύτερη θέση. Ο Stewart εγκατέλειψε στον 8ο γύρο.
117912_dungeyhero«Το να μπορέσεις να βγεις μπροστά και να βρει τις γραμμές σου νωρίς στον αγώνα είναι το κλειδί», δήλωσε ο Dungey, ο οποίος κατέχει πλέον ένα προβάδισμα 22 βαθμών έναντι του Anderson. «Είναι υπέροχο να βλέπουμε όλη την σκληρή δουλειά να αποδίδει. Είμαι πολύ χαρούμενος για τον ομόσταυλό μου, Marvin Musquin, για την κατάκτηση του πρώτου βάθρου της καριέρας του. Προπονούμαι μαζί του, και απόψε απέδειξε ότι έχει την ταχύτητα».
117914_cu1_0531Ο Ken Roczen έκανε τον καλύτερο τερματισμό του φέτος κατακτώντας την δεύτερη θέση.
«Κάνουμε βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση κάθε Σαββατοκύριακο», δήλωσε ο Roczen. «Υπήρχαν κάποια σημεία της πίστας, όπου απόψε έκανα καλά περάσματα και άλλα όπου δυσκολευόμουν πολύ».
Ο Marvin Musquin κέρδισε το πρώτο βάθρο στην καριέρα του κατακτώντας την τρίτη θέση στο  Main Event.

117904_cu2_7568

Ο Christian Craig ξεκίνησε πρώτος στον αγώνα της κατηγορίας 250SX Lites Δύσης με τον  Cooper Webb και τον Savatgy να ακολουθούν στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα. Ο Craig οδήγησε τους τρεις πρώτους γύρους πριν από την πτώση του παραχωρώντας το προβάδισμα στον Webb, με τον Savatgy στη δεύτερη και τον Alex Martin στην τρίτη θέση.

Στον 8ο γύρο, ο Martin είχε μια πτώση και ο Cycle Trader ανέβηκε στην τρίτη θέση. Ενώ ο Webb οδηγεί τον αγώνα στον 12ο γύρο, είχε μηχανικό πρόβλημα (λεβιές ταχυτήτων) που τον ανάγκασε να εγκαταλείψει τον αγώνα. Ξαναμπήκε στον αγώνα, αλλά τερμάτισε στην 21η θέση. Ο Web έχασε έτσι το σερί των νικών του και την πρώτη θέση στην βαθμολογία αφού σε αυτόν τον αγώνα πήρε μόλις 1 βαθμό!

117917_webbpushingbike

Ο Joey Savatgy πήρε την πρώτη νίκη της χρονιάς και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα του στους προηγούμενους αγώνες τον έφεραν στην κορυφή της βαθμολογίας με 2 βαθμούς μπροστά από τον Web!
«Είναι φοβερό να είμαι στην κορυφή του βάθρου και στην κορυφή της βαθμολογίας για πρώτη φορά», είπε ο Savatgy.

12677257_1518350661793778_364658173_n

Ο Nichols τερμάτισε δεύτερος, κάνοντας το καλύτερο αποτέλεσμα της καριέρας του, ενώ ο Craig κέρδισε το δεύτερο βάθρο της καριέρας του με μια τρίτη θέση. Ο Nichols ανέβηκε στην τέταρτη θέση στο πρωτάθλημα και ο Craig στην πέμπτη θέση.

[/su_youtube_advanced]

Η δράση συνεχίζεται το επόμενο Σάββατο το βράδυ 5/2/2016, με τον 5o αγώνα στο Glendale, στο Arizona’s University of Phoenix Stadium.