Dakar 2015 – 3η μέρα – San Juan – Chilecito – Video – Φωτογραφίες

1. Matthias Walkner
2. Marc Coma +40s
3. Joan Barreda Bort +1m53sDakar-2015-stage-3_07
Η τρίτη ημέρα είχε μια ειδική διαδρομή μήκους 220km χιλιομέτρων, από το San Juan στο Chilecito, με την θερμοκρασία να μένει και σήμερα ψηλά κοντά στους 40 βαθμούς!
Την νίκη της 3ης ημέρας πήρε ο Αυστριακός αναβάτης της ΚΤΜ και τρεις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Motocross στην ΜΧ1 και MX3, Matthias Walkner.
Ο Walkner πήρε την πρώτη του νίκη στο Ντακάρ οδηγώντας με εξαιρετική απόδοση και ταχύτητα.

Matthias Walkner

Μετά τον τερματισμό του την πρώτη μέρα στην 8η θέση και στην 6η θέση την 2η ημέρα όπου ήταν μια από τις μεγαλύτερες φετινές ειδικές ανάμεσα στο Villa Carlos Paz και το San Juan, ο Matthias Walkner κατάφερε και έκανε μια πρώτη νίκη στο Dakar. Ο Walkner ήταν στην κορυφαία τριάδα στο CP2 (στο δεύτερο κομμάτι της ειδικής) και μετά κατάφερε να περάσει στην πρώτη θέση και να φτάσει πρώτος στο Chilecito. Η επίδοση αυτή τον βάζει οριστικά μεταξύ στους κορυφαίους αναβάτες που θα τραβήξουν την προσοχή στο φετινό Dakar!

Marc Coma
Marc Coma

Στην δεύτερη θέση ο Marc Coma τερμάτισε μόλις 40 δευτερόλεπτα πίσω από το Walkner.

Την τρίτη θέση κέρδισε ο Joan Barreda μόλις 2 λεπτά περίπου πίσω από τον πρώτο, που δεν ζόρισε την τύχη του και φρόντισε να κρατήσει την τρίτη θέση και να εδραιώσει την θέση του στην πρωτοπορία της γενικής κατάταξης.

Joan Barreda

Ο Toby Price τερμάτισε τέταρτος, για να επιβεβαιώσει την καλή φόρμα του Rookie. μπροστά από τον Paulo Goncalves και τον Alain Duclos που με μια καλή επίδοση στο τέλος της ειδικής κατάφερε να φέρει το Sherco του στην έκτη θέση!

Laia Sanz
Laia Sanz

Η Laia Sanz, η πρωταγωνίστρια γυναίκα του Dakar για αρκετά χρόνια , έκανε άλλη μια αξιοσημείωτη επίδοση, τερματίζοντας στην 17η θέση.

Ο Matthias Walkner μεταξύ άλλων δήλωσε “Στην σημερινή ειδική ήταν πολύ γρήγορη στην αρχή και πιο εύκολη στην πλοήγηση. Το διασκέδασα πολύ γιατί είχε καλή ροή. Στη συνέχεια ήταν πιο δύσκολο. Οδηγήσαμε μέσα από ένα ποτάμι με πολλές πέτρες και τρύπες.
Στη συνέχεια, οδηγήσαμε σε ξερό ποτάμι και ήταν πολύ δύσκολο να βρει κάποιος ένα καλό και ασφαλές μονοπάτι. Είμαι εξαιρετικά χαρούμενος που κέρδισα την ειδική γιατί ενώ ήξερα ότι ήμουν γρήγορος δεν περίμενα ότι θα νικήσω!”

Lucas Bonetto

Στον αγώνα των quad  την 3η ημέρα οι τρεις πρώτοι ήταν οι :
1. Lucas Bonetto
2. Sebastián Halpern +58s
3. Rafal Sonik +2m14s

Stage 3 – Top Moment – (San Juan > Chilecito)

KTM 10:09:41 00:26:36

Αναλυτικότερα όλα τα αποτελέσματα της Γενικής Κατάταξης μετά την 3η ειδική εδώ!

Αναλυτικότερα όλα τα αποτελέσματα της 3ης ειδικής εδω quad

Αναλυτικότερα όλα τα αποτελέσματα της Γενικής Κατάταξης quad μετά την 3η ειδική εδώ!