18 April 2024
Πανελληνιο Πρωταθλημα Ταχυτητας

Έφυγε από την ζωή ο Μίλτος Κατρίνης παλαίμαχος Πρωταθλητής οδηγός αγώνων ταχύτητας

Έφυγε από την ζωή μέσα στο Πάσχα, σε ηλικία 74 ετών ο παλαίμαχος πρωταθλητής και πολυνίκης οδηγός αγώνων ταχύτητας Μοτοσυκλέτας, Μίλτος Κατρίνης.

O Μίλτος Κατρίνης ξεκίνησε τους αγώνες ταχύτητας μοτοσυκλέτας την δεκαετία του 60 και ήταν ένας από τους πρώτους οδηγούς του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Ταχύτητας Μοτοσυκλέτας.

O Μίλτος Κατρίνης  ήταν ένας ταλαντούχος και πολύ γρήγορος οδηγός, για αυτό και το 1969  ήταν από τους πρώτους οδηγούς που ενταχτήκαν σε επίσημη αγωνιστική ομάδα μαζί με τον Φώτη Λέκκα και τον Στρατό Φλαμή ,μια ομάδα που είχε φτιάξει η επίσημη αντιπροσωπία της Kawasaki  στην Ελλάδα και αγωνίστηκε  πάνω σε μια Kawasaki Samurai 250.

Το 1969 ήταν η χρονιά που κατέκτησε το πρωτάθλημα στην κατηγορία με μοτοσυκλέτες έως 250 κυβικά!

Κατά την διάρκεια της καριέρας του αγωνίστηκε επίσης με Kawasaki  500 H1R, με Ducati 750 Imola, με Triumph Dunstall και το 1971 με το αγωνιστικό Jawa του Ρωμανού.

Το 1974 είχε ένα σοβαρό τραυματισμό που τον έκανε να σταμάτησε τους αγώνες.

Κέρκυρα 1970 (16) Μίλτος Κατρίνης,- (27) Ιταλός, (23) Γκουντούφας.

Ο Μίλτος Κατρίνης, δεν έφυγε ποτέ από τον χώρο της μοτοσυκλέτας αφού όταν σταμάτησε τους αγώνες, είχε για πολλά χρόνια κατάστημα πωλήσεων μοτοσυκλετών, ενώ συμμετείχε πάντα σε εκδηλώσεις παλαιμάχων!

Ήταν πολύ αγαπητός για το χιούμορ του και είχε τον σεβασμό όλων των οδηγών της γενιάς του, αλλά και τον σεβασμό της νεότερης γενιάς οδηγών αγώνων, αφού μέχρι το τέλος της ζωής του προσπαθούσε να είναι κοντά στις πίστες.