ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥΠαν.Πρ.Ταχ. 2017

Επιτυχίες της ZenOne Racing στην Τρίπολη

Η ΖenOne Racing συμμετείχε με 4 οδηγούς στον 2ο Αγώνα για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας που έγινε στην Τρίπολη.

Στην “μεγάλη” κατηγορία των SBK (Superbike) o Σωτήρης Μπεγνής #83 με την Yamaha R1 ξεκίνησε καλά, έδωσε μάχη για την 3η θέση, αλλά στη συνέχεια έχασε έδαφος στα τελευταία στάδια του Αγώνα, καθώς δεν έχει αναρρώσει πλήρως από τον πρόσφατο τραυματισμό του. Έτσι συμβιβάστηκε με την 6η θέση που τον έφερε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Στην κατηγορία SSP (Supersport) ο Θεοφάνης Μίχας #17 με την Triumph Daytona 675, εντυπωσίασε με τη σταθερότητά του και τον εξαιρετικό χρόνο ταχύτερου γύρου που έκανε στον Αγώνα με 57.391, που είναι 9 δέκατα του δευτερολέπτου κάτω από τον ταχύτερο γύρο που είχε γίνει στον περσινό Αγώνα της Τρίπολης, σε ανάλογες καιρικές συνθήκες! Ο επίσημος οδηγός της ΖenOne Racing στην “μεσαία” κατηγορία έχασε χρόνο στο πρώτο μέρος του Αγώνα, αλλά μόλις βρέθηκε στην 3η θέση έκανε μια σειρά πολύ γρήγορων γύρων – το 57.3 έγινε στον 23ο από 26 γύρους – και τελικά βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής από τη νίκη, μένοντας στη 2η θέση με διαφορά 0.230 του δευτερολέπτου. Μάλιστα από λάθος υπολογισμό θεώρησε ότι είχε ακόμη ένα γύρο μέχρι το τέλος του Αγώνα, ώστε να κάνει την τελική του επίθεση. Οι 12 γύροι που έκανε στο 57 δείχνουν ότι έχει και την απαραίτητη σταθερότητα. Βρίσκεται τώρα στην 3η θέση της βαθμολογίας μόλις με 10 βαθμούς διαφορά από τον πρώτο.

Στην ίδια κατηγορία SSP ο Τάσος Σκυριανόγλου #81, επίσης με Triumph Daytona 675, έκανε την πρώτη του φετινή εμφάνιση, η οποία στέφθηκε από μεγάλη επιτυχία, καθώς η 7η θέση που πήρε επιβραβεύτηκε με το Κύπελλο του Rookie της κατηγορίας.

Ο υποστηριζόμενος από την ομάδα Γιώργος Λιούντρης #71 με Yamaha R6, τερμάτισε στην 8η θέση, ιδιαίτερα χαρούμενος καθώς κέρδισε τη μάχη που έδωσε με τον Νίκο Ζαφείρη με διαφορά 3 δέκατα του δευτερολέπτου.

Η παρουσία της ΖenOne Racing ήταν εντυπωσιακή και στο paddock της Τρίπολης, ενώ ήδη έχει ξεκινήσει η προετοιμασία για τον επόμενο Αγώνα που θα γίνει στις Σέρρες στις 28 Μαΐου.