24 April 2024
MotoGP 2021

O Fabio Quartararo κέρδισε τον συναρπαστικό 2ο αγώνα στο Κατάρ – Χρόνοι – Αποτελέσματα

Ο Fabio Quartararo έκανε μια καταπληκτική νίκη στον 2ο αγώνα του Κατάρ, κυριαρχώντας και δεύτερη φορά με το Yamaha έναντι των πανίσχυρων Ducati!

Ο Γάλος κατάφερε στο δεύτερο μισό του αγώνα να ανακάμψει από την άσχημη αρχή που έκανε μένοντας πολύ πίσω. Κατάφερε και έφτασε στην κορυφή λίγους γύρους πριν το τέλος και κρατήθηκε μέχρι να πάρει την καρό σημαία! Για τον αναβάτη της Yamaha, αυτή είναι η τέταρτη νίκη στην κορυφαία κατηγορία

Στην 2η θέση τερμάτισε ο Johann Zarco (Ducati Pramac) που κατάφερε και πέρασε τον ομόσταυλο λίγο πριν τον τερματισμό, κάνοντας έτσι για πρώτη φορά το 1-2 Γάλλων οδηγών στην μεγάλη κατηγορία από το 1954 . Μετά από δύο αγώνες ο Zarco ηγείται της βαθμολογίας με 40 βαθμούς

O Jorge Martin (Ducati Pramac) τερμάτισε στην 3η θέση, κερδίζοντας το πρώτο βάθρο του στην μεγάλη κατηγορία μόλις στον δεύτερο του αγώνα. Ο Jorge Martin ξεκίνησε από την pole position και έμεινε μπροστά σχεδόν μέχρι το τέλος του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να μείνει στην κορυφή και έτσι αρκέστηκε στην 3η θέση!

Στην 4η θέση τερμάτισε το Suzuki του Alex Rins (Suzuki), που έκανε ένα φοβερό αγώνα, φτάνοντας αρκετές φορές μέχρι και την 2η θέση, αλλά δεν κατάφερε να αντιμετωπίσει τις επιθέσεις!

Στην 5η θέση τερμάτισε ο νικητής του πρώτου αγώνα, Maverick Vinales (Yamaha), φτάνοντας εκεί μετα από μια κακή εκκίνηση, και αφού είχε μείνει πίσω κατάφερε να φτάσει να παλέψει ακόμα και για το βάθρο!

Την κορυφαία εξάδα έκλεισε ο Francesco Bagnaia (Ducati) με το πρώτο εργοστασιακό Ducati, ενώ είχε φταίει μέχρι και την 4η θέση! Ο “Pecco” πλήρωσε για ένα κακό ξεκίνημα και πάνω από όλα ένα σφάλμα στο φρενάρισμα λίγους γύρους πριν από το τέλος που τον απέκλεισαν από τον αγώνα για τη νίκη.

Στη 7η θέση τερμάτισε ο παγκόσμιος πρωταθλητές του 2020, Joan Mir (Suzuki), ενώ έχει φτάσει να παλεύει και αυτός για το βάθρο κάποια στιγμή, ενώ έπεσε αρκετές θέσεις όταν είχε πάνω από ένα περιστατικό με τον οδηγός της Ducati, Jack Miller. Η “διαμάχη” με τον Jack Miller, ήταν πρώτα μια είσοδος από τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή στον Αυστραλό και μετά έναν “κακό χειρισμό” από τον Miller στην στροφή  που οδηγεί στην ευθεία, ακόμα κι αν στο τέλος εξετάστηκαν και τα δύο περιστατικά δεν δόθηκε  καμία ποινή.

Στην 8η θέση τερμάτισε ο Brad Binder (ΚΤΜ), με το πρώτο ΚΤΜ, όπου είχε αρκετές διακυμάνσεις στον αγώνα.

Στην 9η θέση τερμάτισε ο  Jack Miller (Ducati), ενώ είχε φτάσει και αυτός στις κορυφαίες θέσεις, τελικά υποχώρησε και έμεινε στην 9η θέση!

Την κορυφαία 10αδα έκλεισε ο εκπληκτικός Aleix Espargaro (Aprilia) που έφτασε μέχρι και την τρίτη θέση κάνοντας έναν εκπληκτικό αγώνα, δίνοντας υποσχέσεις για καλύτερα αποτελέσματα!

O Enea Bastianini που οδηγούσε το Ducati της ομάδας Avintia τερμάτισε ενδέκατος μπροστά από τη Yamaha Petronas του Franco Morbidelli.

Το πρώτο Honda ήταν του Pol Espargarò στην 13η θέση, μπροστά από τον Stefan Bradl και το KTM του Miguel Oliveira που πήραν βαθμούς στον σημερινό αγώνα!