MotoGP 2017

Η Honda κατακτά το δεύτερο συνεχόμενο τίτλο κατασκευαστών στο MotoGP

Η Honda κατέκτησε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα FIM* MotoGP.

Στις 29 Οκτωβρίου, ο Marc Marquez (Repsol Honda Team RC213V) τερματίζοντας 4ος στο Grand Prix της Μαλαισίας χάρισε στη Honda τους απαραίτητους βαθμούς για την κατάκτηση του τίτλου κατασκευαστών, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, ένα γύρο πριν τον τελευταίο αγώνα της χρονιάς στη Βαλένθια της Ισπανίας.

Σε κάθε αγώνα του Πρωταθλήματος, ο κάθε κατασκευαστής παίρνει τους βαθμούς του καλύτερου αναβάτη και ο τίτλος κρίνεται από το σύνολο των βαθμών μέσα στην αγωνιστική περίοδο. Η Honda κέρδισε φέτος τον τίτλο χάρη στις συντονισμένες προσπάθειες των αναβατών της ομάδας  Repsol Honda, Marc Marquez και Dani Pedrosa με τις εργοστασιακές μοτοσυκλέτες Honda, καθώς και του Cal Crutchlow της ομάδας LCR Honda.

Από το 1966 που η Honda κατέκτησε τον πρώτο της τίτλο στη μεγάλη κατηγορία με την 4χρονη Honda RC181 των 500 cc, ο Ιάπωνας κατασκευαστής έχει κατακτήσει συνολικά 23 τίτλους κατασκευαστών.

* FIM: Fédération Internationale de Motocyclisme, Διεθνής Ομοσπονδία Μοτοσυκλέτας

2017 MotoGP – Βαθμολογία Κατασκευαστών (στο τέλος του 17ου Γύρου: Μαλαισία)

Honda 332 βαθμοί
Ducati 303 βαθμοί
Yamaha 301 βαθμοί
Suzuki 87 βαθμοί
Aprilia 64 βαθμοί
KTM 64 βαθμοί

Η Honda έχει κερδίσει συνολικά 67 τίτλους κατασκευαστών σε όλες τις κατηγορίες του Road Racing World Championship.