16 April 2024
Supermoto

Καυτό φινάλε του 5ου Αγώνα Κυπέλλου Supermoto στην Σπάρτη

Την Κυριακή 29 Οκτωβρίου στην πίστα Sparta Racing Circuit Motul, στην Σπάρτη έγινε ο 5ος και τελευταίος Αγώνας του Κυπέλλου Wolf Supermoto 2017.

Ο αγώνας ήταν κοινός και στις δυο κατηγορίες, την Racing και της ΝΕΩΝ, έτσι η διαδρομή δεν ειχε το κομμάτι με το χώμα.

Τα δυο σκέλη ήταν καυτά και έκριναν τον τίτλο μέχρι τον τελευταίο γύρο.

Την pole position είχε ο Νίκος Καρακώστας με 58.874, όπου ήταν και ο ταχύτερος γύρος της ημέρας και το ρεκόρ πίστας, ενώ τον ταχύτερο γύρο στην κατηγορία ΝΕΩΝ στα χρονομετρημένα έκανε ο Αριστείδης Νικολακάκος με 1:00.632.

Στην κατηγορία Racing στο πρώτο σκέλος οι μάχες ήταν δυνατές για τις περισσότερες θέσεις με εκείνη για την πρώτη θέση να κλέβει την παράσταση.

Ο Καρακώστας κάνοντας μια πολύ δυνατή εκκίνηση έστριψε πρώτος και έμεινε μπροστά για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με τον Κωνσταντινάκο να είναι συνεχώς στην ρόδα του, όπου δεν το έβαλε κάτω και συνέχιζε να πιέζει.

Ο Κωνσταντινάκος κατάφερε τελικά και πέρασε τον Καρακώστα και πήρε την καρό σημαία μειώνοντας την διαφορά στην βαθμολογία από τους 8 βαθμούς στους 3, που σήμαινε ότι ο τίτλος θα κρινόταν στο δεύτερο σκέλος του τελευταίου αγώνα.

Για την τρίτη θέση μάχη μέχρι το τέλος έδωσαν Παρασκευάς και Κρεμάλας με νικητή τον Γιώργο Παρασκευά.

Στην κατηγορία των Νέων νικητής ήταν ο  Ανδρέας Αντωνίου που έκαναν ένα καλό αγώνα εξασφαλίζοντας την νίκη μπροστά από τους Νικολακάκο και Λατσούδη που έδωσαν μάχη για την δεύτερη θέση, ενώ Δημουλάς και Κλαρούδας έδωσαν μάχη για την 4η θέση με νικητή τον Δημουλά.

Το δεύτερο σκέλος ξεκίνησε με τον Καρακώστα να πετάγεται και πάλι μπροστά και να στρίβει πρώτος με τον Κωνσταντινάκο πίσω του, που είχε όμως την ατυχία στην Κ3 να χάσει το μπροστινό και να πέσει, ευτυχώς χωρίς τραυματισμό και ζημιά, αφού σηκώθηκε και συνέχισε τον αγώνα, αλλά μένοντας τελευταίος!

Όλα έδειχναν πως ο Καρακώστας που ειχε κάνει μια διαφορα πάνω από 7 δευτερόλεπτα εξασφάλισε το πρώτο τίτλο του Wolf Supermoto για το 2017.

Ο Κωνσταντινάκος μετά τον πρώτο γύρο άρχισε να γυρνά στο 00:59s για τους επομένους 9 γύρους περνώντας όλους τους αντίπαλους του, φτάνοντας στην ρόδα του Καρακώστα που φαινόταν να μην έχει καταλάβει ότι ο Κωνσταντινάκος γύρο με τον γύρο τον πλησίαζε.

Ο Κωνσταντινάκος κατάφερε 2 γύρους πριν το τέλος να περάσει τον Καρακώστα και να περάσει μπροστά, ενώ κατάφερε να αντισταθεί στην επίθεση του Καρακώστα που είχαν δυνατή επαφή μεταξύ τους.

Ο Κωνσταντινάκος κατάφερε τελικά να πάρει την πολυπόθητη νίκη που του χάρισε και τον πρώτο τίτλο του θεσμού, με 2 βαθμούς διαφορα , και που πανηγύρισε μαζί με τους πάρα πολλούς οπαδούς του, αφού ο Κωνσταντινάκος,  γνωστός και ως John Vidas είναι από την Σπαρτή!

Ο Νίκος Καρακώστας τερμάτισε δεύτερος στον αγωνα και στην τελική βαθμολογία του κυπέλλου Wolf Supermoto, ενώ το βάθρο της ημέρα συμπλήρωσε ο Γιώργος Παρασκευάς, και τρίτος στην βαθμολογία! Ο  Σταύρος Κρεμάλας ειχε πτώση στον 3ο γύρο ευτυχώς χωρίς να τραυματιστεί και εγκατέλειψε.

Στην κατηγορία Νέων νικητής του αγωνα ήταν ο Δημουλάς μπροστά από τους Τσάμαλη, Αντωνίου, Κλαρούδα, Νικολακάκου και Λατσούδη.

Ο Χαράλαμπος Λατσούδης ήταν και ο νικητής του τίτλου στην κατηγορία για το 2017, αφού ο Αριστείδης Νικολακάκος δεν κατάφερε να καλύψει την διαφορά στην βαθμολογία.