19 April 2024
motoGP 2014

Moto2: Mika Kallio ο μεγαλος νίκητης!!

Μεγάλος νικητής της Moto2 στην Jerez αναδείχτηκε ο Mika Kallio (Marc VDS Racing Team) περνώντας τη γραμμή του τερματισμού 2.434s μπροστά από τον Dominique Aegerter (Technomag carXpert), με τον Jonas Folger (AGR Team) να συμπληρώνει το βάθρο στην τρίτη θέση.

36kallio,gpjerez_cw2l5849_original

Με μια εξαιρετική απόδοση στους 26 γύρους του αγώνα, ξεκινώντας από την pole position, ο έμπειρος Φιλανδός ανάβατης, πήρε πολύτιμους βαθμούς που τον έφεραν 16 βαθμούς πίσω από τον team-mate του Tito Rabat, που βρίσκετε στην κορυφή της βαθμολογίας και είδε την διαφορά που είχε εξασφαλίσει να μειώνετε μετά την τέταρτη θέση του στην Jerez.

gpjerez_ds-_s1d3362_original

Πίσω από την πρώτη τετράδα τερμάτισε ο περσινός Παγκόσμιος Πρωταθλητής της Moto3, Maverick Viñales μπροστά από τον συμπατριώτη του και συμπαίκτη του στην Pons HP 40, Luis Salom που ολοκλήρωσε τον αγώνα στην έκτη θέση.