MotoGP 2020

Moto2: Ο Bezzecchi κερδίζει, ο Sam Lowes πέφτει και ο Bastianini είναι ο νέος ηγέτης της βαθμολογίας

Με ήλιο και θερμοκρασία στους 20ºC έγινε ο αγώνας των 28 οδηγών του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Moto2 στο πρώτο από τα δύο συνεχόμενα ραντεβού που θα φιλοξενήσει το Circuit Ricardo Tormo στη Βαλένθια σε αυτό το τριπλό φινάλε της σεζόν.

Νικητής του αγώνα ο Marco Bezzecchi, που οδήγησε τον αγώνα από τον δεύτερο γυρο και μετα, κέρδισε τη δεύτερη νίκη της σεζόν!

Ο poleman, Xavi Vierge, έστριψε πρώτος αλλά έχασε γρηγορά την πρώτη θέση από τον Joe Roberts, αλλά δεν κράτησε πολύ αφού λίγο μετα έχασε τον έλεγχο της μηχανής του και είχε πτώση.

Πίσω του δόθηκε μάχη μεταξύ Gardner, Vierge, Lowes και Martin. Η τύχη δεν συνόδευε τον Syahrin και τον Di Giannantonio, οι οποίοι επίσης έπεσαν στον δεύτερο γύρο.

Ο Sam Lowes, που είχε περάσει δεύτερος και όλα έδειχναν πως θα πάλευε για την νίκη, είχε τελικά πτώση που τον ανάγκασε να εγκαταλείψει και να χάσει την πρωτοπορία του πρωταθλήματος, μένοντας πίσω 6 βαθμούς.

Στην δεύτερη θέση τελικά τερμάτισε ο Jorge Martin , κερδίζοντας το πέμπτο βάθρο του φέτος, ενώ ο Remy Gardner ολοκλήρωσε την κορυφαία τριάδα και το βάθρο της κατηγορίας!

Στην τέταρτη θέση τερμάτισε Enea Bastianini, που τώρα είναι ο νέος ηγέτης του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Moto2, ο οποίος έπρεπε να παλέψει μέχρι το τέλος με τον Lorenzo Baldassarri που τερμάτισε τελικά 5ος. Την κορυφαία εξάδα έκλεισε ο Luca Marini, που είναι τρίτος στην βαθμολογία!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Héctor Garzó , μπροστά από τους BulegaVierge και Jorge Navarro που συμπλήρωσε την πρώτη 10αδα!