19 April 2024
MotoGP 2020

Moto2: Ο Jorge Martin κέρδισε τον συναρπαστικό αγώνα στην Valencia 2

Ο Jorge Martin κέρδισε το Grand Prix της Βαλένθια, τον προτελευταίο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Moto2 2020.

Ο αγώνας κρίθηκε μόλις στον τελευταίο γύρο, όταν ο Di Giannantonio, που οδηγούσε τον αγώνα στους τελευταίους γύρους μετά από μια συναρπαστική μάχη με τον Bezzecchi γλιστρά και πέφτει. Οι Jorge Martin και Hector Garzo επωφελούνται από αυτό και προσπερνούν ακόμη και τον Bezzecchi που ήταν πρώτος εκείνη την ώρα.

Έτσι το βάθρο διαμορφώθηκε με τον Jorge Martin πρώτο, τον  Hector Garzo, και τον πρώτο Bezzecchi  να είναι στην 3η θέση και να κλείνει το βάθρο ενώ οδήγησε το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα!

Ο Marcel Schrotter τερμάτισε τέταρτος μπροστά από τον Luca Marini (Sky Racing Team VR46) και τoν Enea Bastianini (ItalTrans) που παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, μπροστά από τον Sam Lowes, όπου τραυματίας σήμερα μετά την χθεσινή του πτώση (Δείτε το VIDEO εδώ >>) κατάφερε και τερμάτισε 14ος ξεκινώντας από την 18η θέση.

Έβδομη θέση για τον Remy Gardner μπροστά από τον Bo Bendsneyder και Niccolò Bulega (Gresini). Ο Lorenzo Baldassarri (Hp Pons) ολοκλήρωσε την πρώτη δεκάδα.

Ο Stefano Manzi που κέρδισε με νέο ρεκόρ την Pole Position είχε πτώση χωρίς να καταφέρει να δώσει κάτι καλύτερο σε αυτόν τον αγώνα.

Ο Bastianini παραμένει πρωτοπόρος του πρωταθλήματος με 14 βαθμούς μπροστά από τον Sam Lowes, ενώ ο Luca Marini και ο Marco Bezzecchi είναι πίσω από τον πρώτο με -18 και -23 βαθμούς αντίστοιχα, και μένει ο τελευταίος αγώνας στο Portimao για να ανακηρυχθεί ο πρωταθλητής του 2020.