MotoGP 2020

Moto2: Ο Luca Marini κέρδισε τον αγώνα στην Catalunya

Με την τρίτη νίκη της σεζόν, ο Luca Marini επεκτείνει το προβάδισμά του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα – Sam Lowes και Fabio di Giannantonio στο βάθρο

O Luca Marini κέρδισε την τρίτη νίκη της Moto2 της σεζόν στο Grand Prix της Καταλονίας στο Circuit de Barcelona-Catalunya και έτσι επέκτεινε το προβάδισμα του πρωταθλήματος.

O Marini επικράτησε στη μονομαχία εναντίον του Sam Lowes, ενώ ο Fabio di Giannantonio (Speed ​​Up) ήταν τρίτος και έκλεισε το βάθρο.

Στην αρχή του αγώνα των 22 γύρων, ο Marini πήρε το προβάδισμα μπροστά από το δίδυμο Di Giannantonio και Jorge Navarro. Ακολούθησαν οι Marco Bezzecchi και Enea Bastianini. Ωστόσο, ο Bastianini μετα τους πρώτους γύρους και έπεσε στην όγδοη θέση.

Ο Lowes αφού νίκησε τους Bezzecchi και Joe Roberts, πήρε την τρίτη θέση από τον Navarro στην αρχή του 6ου γύρου.

Στον 7ο γύρο, ο Lowes επιτέθηκε στο di Giannantonio και πέρασε και ξεκίνησε να φτάσει τον  Marini. Κατάφερε μπροστά και έμεινε εκεί μέχρι τον τελευταίο γυρο όπου τελικά έχασε την μονομαχία από τον Marini. Ήταν το τρίτο βάθρο του Lowes αυτή τη σεζόν

Στην 3η θέση τερμάτισε ο di Giannantonio, μπροστά από τον Navarro.

Ο Roberts μπόρεσε να υπερασπιστεί την πέμπτη θέση εναντίον του Bastianini. Ο Bezzecchi τερμάτισε στην έβδομη θέση, μπροστά από τον Aron Canet.

Ο Marcos Ramirez πέρασε τη γραμμή τερματισμού στην ένατη θέση, ενώ ο Schrötter ολοκλήρωσε την κορυφαία δεκάδα!

Ο Marini επέκτεινε το προβάδισμά του από τον Bastianini σε 20 βαθμούς. Στην τρίτη θέση, ο Bezzecchi είναι πλέον 36 πόντους πίσω.