18 April 2024
MotoGP 2021

Moto2: Ο Raul Fernandez κέρδισε τον αγώνα στο Assen – Αποτελέσματα

Ο Raul Fernandez κέρδισε το Ολλανδικό Grand Prix, για τον ένατο αγώνα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Moto2 του 2021.

Τρίτη νίκη της σεζόν για τον Ισπανό, η πρώτη φορά στην καριέρα του στην οποία πέτυχε νίκη ξεκινώντας από την pole position και έκανε και τον ταχύτερο γύρο.

Ο Fernandez, ο οποίος ξεκίνησε από την pole και μετά από μια δύσκολη εκκίνηση, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα μόνο έξι γύρους πριν από το τέλος μετά από μια μεγάλη μάχη με τους δύο οδηγούς της ομάδας Marc VdS: Sam Lowes και Augusto Fernandez, και τον ομόσταυλο του Remy Gardner .

Ο Remy Gardner τερμάτισε στην δεύτερη θέση, κάνοντας το 1-2 για την Red Bull KTM Ajo, νικώντας τον Augusto Fernandez στον τελευταίο γύρο, οπού έκλεισε το βάθρο του αγώνα στο Assen.

Ο Sam Lowes τερμάτισε στην τέταρτη θέση μπροστά από τον ό Marco Bezzecchi (Sky Racing Team VR46) και τον Ai Ogura (Honda team Asia) που συμπλήρωσε την πρώτη εξάδα!

Ο Jorge Navarro (Speed ​​Up) τερμάτισε στην έβδομη θέση μπροστά από τον Xavi Vierge (Petronas) και τον Marcel Schrotter (Intact GP). Ο Celestino Vietti (Sky Racing Team VR46) ολοκληρώνει τους δέκα πρώτους.

Στην Βαθμολογία ο παγκόσμια κατάταξη ο Remy Gardner είναι +31 βαθμούς μπροστά από τον για τον Fernandez και +56 από τον Bezzecchi.