motoGP 2015

Moto2: Ο Rookie Alex Rins πήρε μια επιβλητική νίκη στην Αυστραλία

Ο Rookie Alex Rins πήρε τη δεύτερη νίκη του  στην κατηγορία Moto2 στο  Αυστραλιανό Grand Prix μπροστά από Lowes και Baldassarri.

40-rins_4gn_2304_0.big

Ο Rins ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στον αγώνα της Moto2, τον οποίο και κέρδισε με διαφορά 6.663s από τον δεύτερο! Με αυτήν την νίκη ο  Ισπανός ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ο  Axel Pons πήρε το προβάδισμα στην αρχή,  αλλά πήρε ποινή ride through , και πέρασε από την pit lane,  λόγω άκυρης εκκίνησης.

Οι Lowes και Luthi έδωσαν μια εξαιρετική πάλη για τη δεύτερη θέση πριν από την πτώση του  Ελβετού  αναβάτη στον 17ο  γύρο, τελικά ξαναμπήκε στο αγώνα και τερμάτισε 15ος

Έτσι ο Lowes έμεινε μόνος του στη δεύτερη θέση, ενώ  πιο πίσω ο Lorenzo Baldassari  κατάφερε – στον 18ο γύρο – να περάσει τον Jonas Folger και να πάρει την τρίτη θέση.  Λίγο αργότερα ο Γερμανός θα εγκατέλειπε αφού τον έπιασε λάστιχο μόλις τέσσερις γύρους πριν το τέλος.

Ο Lowes διέσχισε τη γραμμή τερματισμού  δεύτερος παίρνοντας το  πέμπτο βάθρο του 2015 με το  Baldassarri στην τρίτη θέση να γιορτάζει το πρώτο βάθρο της καριέρας του στα GP.

Εκπληκτικός ο  Takaaki Nakagami τερμάτισε 4ος μπροστά από τον Xavier Simeon .

Ο Luis Salom διέσχισε τη γραμμή στην έκτη θέση μπροστά από το  ήδη Παγκόσμιο Πρωταθλητή 2015, Johann Zarco, ο οποίος είχε ένα μοναχικό αγώνα στην 7η θέση.

Ο Mika Kallio, Alex Marquez και Randy Krummenacher  ολοκλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.

Classification-moto2-1