25 April 2024
MotoGP 2023

Moto2: Ο Sam Lowes κέρδισε τον αγώνα στην Jerez – Αποτελέσματα

Ο Sam Lowes κέρδισε το Ισπανικό Grand Prix της κατηγορίας Moto2, για τον τέταρτο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023.

Ο αναβάτης της ομάδας Marc VdS, που ξεκίνησε από την pole, κυριάρχησε από την αρχή μέχρι το τέλος.

Μόνο στους δυο πρώτους γύρους είχε μάχη με τον Acosta που πέρασε για λίγο στην κορυφη, αλλα τελικά ο Βρετανός επικράτησε και κέρδισε τον αγώνα ανοίγοντας την διαφορά περίπου τρία δευτερόλεπτα από τον δεύτερο, Pedro Acosta (KTM Ajo).

Το βάθρο συμπληρώστε ο Alonso Lopez (SpeedUp).

Τέταρτη θέση για τον Tony Arbolino (Marc VdS), μπροστά από τον Aron Canet που έδωσαν μάχη στο τέλος για την θέση.

Ο Jake Dixon (ItalTrans) έκλεισε την 6αδα και τερμάτισε έκτος μπροστά από τους Somkiat Chantra (Team Asia) και Albert Arenas (KTM Ajo). Ο Filip Salac (Gresini) και ο Fermin Aldeguar (SpeedUp) συμπληρώνουν την πρώτη δεκάδα.

Ο Ai Ogura είχε πτώση ενώ έδινε μάχη με τον Tony Arbolino στην κορυφαία εξάδα !