20 April 2024
MotoGP 2022

Moto2: Ο Somkiat Chantra κέρδισε τον αγώνα στην Ινδονησία, και έγινε ο πρώτος Ταϊλανδός νικητής σε Grand Prix

Ο αγώνας κατηγορίας Moto2 στο Mandalika συντομεύτηκε κατά 2/3 λόγω των συνθηκών της ασφάλτου. Έτσι ο αγώνας έγινε με 16 γύρους και ο αγώνας της κατηγορίας MotoGP συντομεύτηκε επίσης σε 3/4, στους 20 γύρους.

Ο Ταϊλανδός Somkiat Chantra κέρδισε τον αγώνα στην ενδιάμεση κατηγορία του MotoGP. Ο αναβάτης της Team Asia, ο πρώτος αναβάτης από τη χώρα του που κέρδισε σε αγώνα Παγκόσμιου Πρωταθλήματος, πέρασε τη γραμμή με μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο Celestino Vietti, που με τη δεύτερη θέση διατηρεί την πρωτοπορία στην βαθμολογία. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Aron Canet της  Kalex of Team Pons.

Τέταρτος τερμάτισε ο Sam Lowes (Marc VDS), ο οποίος προηγήθηκε των Augusto Fernandez (Red Bull Ajo), Ai Ogura (Team Asia) και Fermín Aldeguer (Speed ​​​​Up).

Το Top Ten κλείνουν ο Tony Arbolino (Marc VDS), ο πρωτάρης παγκόσμιος  πρωταθλητής Moto3, Pedro Acosta (Red Bull Ajo) και ο Albert Arenas (GasGas).

Ο Jake Dixon (GasGas) και ο Simone Corsi (MV Agusta Forward) είχαν πτώση ενώ αγωνίζονταν για τις κορυφαίες θέσεις.