23 April 2024
MotoGP 2018

Moto3: Ο Bezzecchi κατακτά την νίκη στην Αργεντινή

Ο Ιταλός Marco Bezzecchi κέρδισε μια συναρπαστική νίκη σε μικτές συνθήκες αγώνα στην Moto3 του Grand Prix της Αργεντινής.

Ο Aron Canet είναι ο νέος ηγέτης του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ξεκίνησε σαν βρόχινος, αλλά με την άσφαλτο να στεγνώνει, είχαμε έναν αγωνα γεμάτο θέαμα και αγωνία και αρκετές πτώσεις !

Ο Marco Bezzecchi ο οποίος ξεκίνησε από τη δεύτερη θέση στο grid, πήρε την πρώτη του νίκη της καριέρας του στην δεύτερη σεζόν του στην Moto3.

Ο Bezzecchi κυριάρχησε στους 21 γύρους από την αρχή μέχρι το τέλος, καταφέρνοντας να μην αφήσει σε κανέναν να τον αμφισβητήσει, φτάνοντας και στα 8 δευτερόλεπτα μπροστά. Ο Aron Canet πήρε τη δεύτερη θέση και την ευκαιρία να είναι ο νέος ηγέτης στην βαθμολογία.

Ο Di Giannantonio ολοκλήρωσε το βάθρο αφού προσπάθησε να ξεπεράσει τον Ισπανό στην τελευταία στροφή χωρίς επιτυχία.

Ο Jorge Martín , νικητής του Κατάρ ξεκίνησε 9ος και τερμάτισε στην 11η θέση μετά την αλλαγή των ελαστικών, μια απόφαση που τον εμπόδισε να αγωνιστεί για τις μπροστινές θέσεις.

Οι συνθήκες της πίστας την ώρα έναρξης του αγωνα ήταν ανάμεικτες. Ωστόσο, μετά τον γύρο σχηματισμού, αρκετοί οδηγοί αποφάσισαν να μπουν για να αλλάξουν ελαστικά και να βάλουν βρόχινα, μεταξύ των οποίων και ο νικητής του Κατάρ, Jorge Martín.

Στην κορυφαία εξάδα τερμάτισαν οι Enea Bastianini στην 4η θέση, ο Adam Norrodin στην 5η και ο Alonso Lopez στην 6η.

Υπήρξαν αρκετές πτώσεις, αλλά όλοι οι αναβάτες είναι εντάξει.