23 April 2024
MotoGP 2022

Moto3: Ο Dennis Foggia κέρδισε τον αγώνα στην Ινδονησία – Αποτελέσματα

Ο Dennis Foggia κυριάρχησε κυριολεκτικά στο Grand Prix της Ινδονησίας, τον δεύτερο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Moto3 2022.

Ο αναβάτης της Honda Leopard Team “απογειώθηκε” μετά από μερικούς γύρους, περνώντας τη γραμμή τερματισμού με μεγάλη διαφορά έναντι των αντιπάλων του.

Γι’ αυτόν ήταν η έβδομη νίκη στην Moto3, δέκατο έκτο βάθρο και τώρα στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα με 34 βαθμούς έναντι 33 του Sergio Garcia, 28 του Izan Guevara και 25 του Andrea Migno.

Ο αγώνας για το βάθρο ήταν τεράστιος, με δέκα αναβάτες να αγωνίζονται μέχρι το τέλος. Στο τέλος, ο Izan Guevara (GasGas Aspar) και ο pole-man Carlos Tatay (CFMOTO Pruestel GP), που έκανε μεγάλη “επιστροφή” μετά από πέναλτι long lap, συμπλήρωσαν το βάθρο!

Πτώση στον τελευταίο γύρο για τον νικητή του Κατάρ, Andrea Migno, που τον χτύπησε ο Ayumu Sasaki (Husqvarna Max Racing Team). Μια σύγκρουση που εξόργισε τον αναβάτη της Honda Snipers Team.

Τέταρτος τερμάτισε ο Sergio Garcia (GasGas Aspar), μπροστά από τα KTM των Deniz Oncu (Tech 3), Xavier Artigas ((CFMOTO Pruestel GP) και Jaume Masia (KTM Red Bull Ajo).

Όγδοος ο Elia Bartolini (KTM Avintia), που τερμάτισε μπροστά από τον Daniel Holgado (KTM Red Bull Ajo) και τον Tatsuki Suzuki (Honda Leopard), που έκλεισε το Top Ten.

Η Ana Carrasco, η μοναδική εκπρόσωπος του γυναικείου φύλου, τερμάτισε 19η, αφήνοντας πίσω της τον Joshua Whatley και Gerard Riu Male.

Εκτός από τον Migno, πτώση είχαν και οι Stefano Nepa, Alberto Surra, Adrian Fernandez, Diogo Moreira και Ivan Ortolà.