19 April 2024
MotoGP 2022

Moto3: Ο Izan Guevara κέρδισε τον αγώνα στην Jerez – Αποτελέσματα

Ο Izan Guevara κέρδισε το Ισπανικό Grand Prix στην κατηγορία Moto3, για τον έκτο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2022.

Ο οδηγός της Ομάδας GASGAS, που ξεκίνησε από την pole, πάλεψε μέχρι την καρό σημαία με μια πολύ δυνατή ​​ομάδα οδηγών.

Ο Ισπανός “καθάρισε” τον αγώνα μόνο με την καρό σημαία μετά από ένα φοβερό φρενάρισμα στην τελευταία στροφή που του επέτρεψε να κερδίσει δύο θέσεις απ’ εξωτερική.

Ο Guevara κέρδισε έτσι τον ομόστυαλό του Sergio Garcia, αλλά και τον Jaume Masia (KTM Ajo) και πήρε τη δεύτερη νίκη στην καριέρα του.

Παλεύοντας μέχρι το τέλος, αλλά αναγκασμένος να παραδοθεί στις επιθέσεις, ο Deniz Oncu (KTM Tech3) τερμάτισε στην τέταρτη θέση μπροστά από έναν πολύ καλό Xavier Artigas (CFMoto).

Απίστευτος αγώνας για τον Ayumu Sasaki. Ο αναβάτης της Max Racing Team αναγκάστηκε να ξεκινήσει τελευταίος και να εκτίσει ποινή μεγάλου γύρου λόγω μιας ποινής που πήρε το Σάββατο, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να κλείσει κοντά στους κορυφαίους με διαφορά μόλις 4 δέκατων από τον νικητή.

Ο Kaito Toba (CIP) τερμάτισε στην έβδομη θέση μπροστά από τους Ryusei Yamanaka (MT) και Daniel Holgado (KTM Ajo). Την πρώτη δεκάδα συμπληρώνει ο Diogo Moreira (MT).

Επεκτείνεται την διαφορά του στην παγκόσμια κατάταξη ο Sergio Garcia που προηγείται τώρα με 21 βαθμούς μπροστά από τον Dennis Foggia και 30 από τον ομόστυαλό του Izan Guevara.