25 April 2024
MotoGP 2019

Moto3: Ο Marcos Ramirez κερδίζει στο Silverstone

O Marcos Ramirez κέρδισε την κατηγορία Moto3 στο Βρετανικό Grand Prix, για το δωδέκατο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2019.

Ο Arbolino ξεκίνησε καλά από την pole, ο οποίος από την πρώτη στροφή προσπάθησε να ξεφύγει, αλλά Dalla Porta ήταν εκεί.

Η ομάδα στην κορυφή πίσω από τους δύο Ιταλούς ήταν όπως πάντα σε αυτή την κατηγορία συμπαγής, παρά τα συνεχή προσπεράσματα. Στην μέση του αγώνα ο Aron Canet είχε πτώση όταν τον παρέσυρε ο  Arenas. Ο Ισπανός όμως ξαναμπήκε στον αγώνα από το τέλος και κατάφερε να ανέβει μέχρι την 13η θέση και να περιορίσει την διαφορά του στην βαθμολογία!

Μετά από σκληρές μάχες ο Marcos Ramirez κατάφερε και πέρασε στην κορυφή και πήρε την καρό σημαία και το ψηλότερο σκαλί του βάθρου, για δεύτερη φορά φέτος, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον poleman Tony Arbolino, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας και ομόσταυλός του νικητή, Lorenzo Dalla Porta.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Niccolò Antonelli, μπροστά από τον συμπαίκτη του Tatsuki Suzuki και τον Ayumu Sasaki.

Ο John McPhee τερμάτισε έβδομος μπροστά από τον Dennis Foggia και Celestino Vietti. Ο Ai Ogura που οδήγησε τον αγώνα για ένα γύρο, ολοκλήρωσε την πρώτη δεκάδα.

Το προβάδισμα στο πρωτάθλημα εχει ο Lorenzo Dalla Porta με διαφορά +14 βαθμούς από τον Aron Canet  και +38  από τον Arbolino!