24 April 2024
MotoGP 2016

Moto3: Ο Niccolò Antonelli παίρνει την πρώτη συναρπαστική καρό σημαία της ημέρας

Με ένα συναρπαστικό αγώνα στην Moto3 ξεκίνησε το φωτεινό Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MotoGP στο Κατάρ!

23-antonelli_moto3_mg4_2953_1.big

Ένας αγώνας όπως μας έχει συνηθίσει η κατηγορία, αφού σχεδόν σε κάθε γύρο, άλλαζε η κορυφή!

Ο Romano Fenati  ξεκίνησε από την Pole Position και οδήγησε του περισσότερους γύρους μπροστά μαζί με τον Brad Binder, δίνοντας μάχες με,  Jorge Navarro, Nicolo Bulega, Livio Loi, Francesco Bagnaia και Enea Bastianini, που είχαν σχηματίσει ένα τρενάκι οκτώ οδηγών κυρίως προς το τέλος του αγώνα, στρίβοντας στην τελευταία στροφή χωρίς κανείς να ξέρει ποιος θα πάρει την καρό σημαία.

moto3termatismos

Και ενώ όλα έδειχναν πως ο Brad Binder, που έστριψε πρώτος στην τελευταία στροφή θα πάρει την πρώτη νίκη της χρόνιας, ήταν τελικά ο Niccolò Antonelli που τερματισε μπροστά του ακριβώς στην γραμμή του τερματισμού με μόλις 0.007s μπροστά του.

fotofinishΤην τρίτη θεση του βάθρου πηρέ ο Francesco Bagnaia με μόλις +0.148s από τον πρώτο.

Ένας φοβερός αγώνας, μια φανταστική αρχή για το παγκόσμιο πρωτάθλημα!

Αυτή η νίκη του Niccolò Antonelli ήταν η τρίτη της καριέρας του στην κατηγορία.

Ο Romano Fenati  τελικά τερματισε στην τέταρτη αφού δεν μπόρεσε να αντέξει στις επιθέσεις των τελευταίων γύρων. Στην 5η θεση ο Enea Bastianini μπροστά από τον Nicolo Bulega, που συμπλήρωσε την εξάδα της κορυφής.

moto3vathro

Στην εβδόμη θεση ο  Jorge Navarro, μπροστά από τον Livio Loi, που στους πρώτους γύρους ήταν στην κορυφή μαζί με τον Fenati, γράφοντας και τον ταχύτερο γύρο του αγώνα με 2’06.171 στον 8ο γύρο.
Αυτοί οι οκτώ οδηγοι ήταν που τερμάτισαν όλοι μαζί σαν τρενάκι, ενώ στην ένατη θεση τερματισε ο Philipp Oettl, μπροστά από τον Jakub Kornfeil που συμπλήρωσε την κορυφαία δεκάδα!

Ο Antonelli αφήνει τον αγώνα και οδηγεί το πρωτάθλημα με 25 βαθμούς. Η Moto3 θα είναι και πάλι στο προσκήνιο την πρώτη Απριλίου με τα πρώτα δοκιμαστικά στην Αργεντινή.