MotoGP 2021

Ο Aleix Espargarò ταχύτερος με την Aprilia στα πρώτα δοκιμαστικά FP1 στο Qatar 2 – Χρόνοι – Αποτελέσματα

Ο Aleix Espargarò ήταν ο γρηγορότερος στην πρώτη ελεύθερη δοκιμή FP1 στο Grand Prix της Ντόχα, για τον 2ο αγώνα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος του 2021 που γίνεται στην ίδια πίστα του στο Κατάρ.

Ο αναβάτης της Aprilia, που έγραψε χρόνο 1:54.779, τερμάτισε 1ος στο FP1, μπροστά από τον Suzuki του Alex Rins, με διαφορά μόλις 60 χιλιοστών.

Τρίτη θέση για τον νικητή του 1ου αγώνα του Κατάρ Maverick Vinales με το εργοστασιακό Yamaha που έκλεισε την πρώτη τριάδα.

Στην 4η θέση τέλειωσε το καλύτερο Ducati, με τον Jorge Martin.

5η θέση για τον Franco Morbidelli, ο οποίος, ωστόσο, ήταν θύμα ενός τεχνικού προβλήματος, όταν η Yamaha του άρχισε να βγάζει καπνούς, αναγκάζοντας τον να εγκαταλείψει λίγα λεπτά πριν το τέλος του FP1. Ένα δύσκολο ξεκίνημα για τον Morbidelli, ο οποίος Θέλει να κάνει ένα καλύτερο αγώνα από αυτόν τον απογοητευτικό της περασμένης Κυριακής, οπού είχε και πάλι τεχνικά προβλήματα με τον πίσω αμορτισέρ.

Την εξάδα έκλεισε το KTM της Team Tech 3 του Danilo Petrucci, με διαφορά από την κορυφή μισού δευτερόλεπτου.

Το δεύτερο εργοστασιακό Yamaha, αυτό του Fabio Quartararo είναι στην 7η θέση, μπροστά από το Suzuki του πρωταθλητή Joan Mir, ενώ τα Honda του Stefan Bradl και του Takaaki Nakagami , κλείνουν την κορυφαία δεκάδα!

Η Ducati του rookie, Luca Marini είναι στην 11η θέση, μπροστά από τα Honda των Pol Espargaro και Alex Marquez.