MotoGP 2020

Ο Alex Rins κέρδισε τον συναρπαστικό αγώνα στο Aragon – Η Suzuki το 1-3

Για πρώτη φορά από το 1999 είδαμε έναν αγώνα στην μεγάλη κατηγορία MotoGP χωρίς να συμμετέχει ένας παγκόσμιος πρωταθλητής, μετα και την απουσία του Valentino Rossi!

Ο αγώνας ξεκίνησε με το καλύτερο τρόπο για τα Yamaha στην κορυφή να στρίβουν πρώτα με τον Vinales μπροστά και πίσω του τα δυο Yamaha Petronas.

Όμως ο αγώνας εξελίχτηκε εντελώς διαφορετικά!

Ο Alex Rins που ξεκίνησε από την 10η θέση κατάφερε και πέρασε τους πάντες φτάνοντας στην κορυφή και άντεξε τις επιθέσεις του Alex Marquez και κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη φέτος, και να γίνει ο 8ος διαφορετικός νικητής του 2020!

Στην 2η θέση τερμάτισε ο εκπληκτικός Alex Marquez που ξεκίνησε από την 11η θέση και έφτασε με μια εκπληκτική επίδοση στην 2η θέση, κερδίζοντας ένα ακόμα συνεχόμενο βάθρο, σε διαφορετικές συνθήκες, αυτή την φορά σε στεγνό!

Το βάθρο ολοκλήρωσε ο John Mir που με την τρίτη του θέση πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας και έγινε ο πρώτος οδηγός της Suzuki που μπαίνει επικεφαλής στην βαθμολογία εδώ και 20 χρόνια, από το 2020 όταν πρώτος ήταν ο Kenny Roberts!  Ο Mir είναι τώρα πρώτος με 6 βαθμούς διαφορά από τον Fabio Quartararo που τερμάτισε τελικά στην 18η θέση φανερά απογοητευμένος!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Maverick Vinales που οδήγησε το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα από την αρχή, αλλά δεν κατάφερε για μια ακόμα φορά να ανέβει στο βάθρο, αλλά παραμένει στο κυνήγι του τίτλου στην 3η θέση με 12 βαθμούς διαφορά από την κορυφή !

Στην 5η θέση τερμάτισε το δεύτερο Honda με τον Taka Nakagami που κέρδισε τον Franco Morbidelli στην γραμμή τερματισμού, αφήνοντας τον στην 6η θέση!

Στην 7η θέση κατάφερε να τερματίσει ο Andrea Dovizioso που ξεκίνησε από την 13η θέση και κρατά ζωντανή την ελπίδα στο κυνήγι του πρωταθλήματος αφού είναι 4ος με 15 βαθμούς διαφορά από την κορυφή!

Στην 8η θέση τερμάτισε το 3ο Honda με τον Cal Crutchlow που είχε έναν περίεργο αγώνα αφού ξεκινούσε από μπροστά και βρέθηκε να χάνει 9 θέσεις στους πρώτους γύρους ανακάμπτοντας σιγά σιγά στην διάρκεια του αγώνα φταίοντας στην 8η θέση!

Στην 9 θέση τερμάτισε ένα ακόμα Ducati με τον Jack Miller, μπροστά από τον Johan Zarco που έκλεισε την πρώτη δεκάδα!

Στην 11η και 12η θέση τερμάτισα τα πρώτα ΚΤΜ με τους Binder και Pol Espargaro!

Στην 13η θέση τερμάτισε το πρώτο Aprilia με τον Alex Espargaro, μπροστά από το ΚΤΜ του Lecuona και το Ducati του Petrucci που έκλεισε την 15αδα που παίρνει βαθμούς!

Το πρωτάθλημα άλλαξε και πάλι ηγέτη και έχει πάρει και πάλι φωτιά, εν αναμονή του αγώνα στην ίδια πιστά. Μείνετε συντονισμένοι για το Aragon 2 ….