25 April 2024
WSBK 2023

Ο Alvaro Bautista κέρδισε άνετα τον 1ο αγώνα στην Ινδονησία – Razgatlioglu – Locatelli στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο Alvaro Bautista μοιάζει ανίκητος φέτος, ερχόμενος δυνατά να υπερασπιστεί τον τίτλο που κέρδισε το 2022, και κάνεις δεν μπορεί να του αντισταθεί μέχρι τώρα!

Ο Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) συνέχισε ανίκητος στον 2ο γύρο της σεζόν κάνοντας την 4η συνεχόμενη νίκη του για φέτος, κάνοντας έναν άνετο αγώνα παίρνοντας την καρό σημαία με διαφορά 4.809, από τον δεύτερο!

Ο Bautista που ξεκίνησε από την 3η θέση στην εκκίνηση, κατάφερε και έμεινε πίσω από τον Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) μετα την πρώτη επεισοδιακή στροφή, όπου ο ομόστυαλός του Michael Ruben Rinaldi αφού χτύπησε στο πίσω μέρος της μοτοσυκλέτα του Axel Bassani (Motocorsa Racing), που είχε στρίψει δεύτερος και ήταν αναμεσά τους και ο Bautista ου στάθηκε τυχερός και βγήκε σώος από την πρώτη στροφή!

Ο Ισπανός έμεινε πίσω από τον Τούρκο για 4 γύρους και στον 5ο γύρο με μια όμορφη προσπέραση στην 15η στροφή πέρασε μπροστά και από εκεί και πέρα οδήγησε τον αγώνα χωρίς να πιεστεί, φτάνοντας μάλιστα μια διαφορά από τον 2ο που ξεπέρασε κάποια στιγμή τα 5 δευτερόλεπτα! Ο Alvaro Bautista πήρε την πρώτη νίκη του και της Ducati στην Mandalika!

Ο Toprak Razgatlioglu αρκέστηκε στην 2η θέση, που μετα και τον 6ο γύρο οπού δέχτηκε επίθεση από τον Bassani παίρνοντας στην 2η θέση, απάντησε αμέσως και στην συνέχεια έφυγε μπροστά κάνοντας στην ουσία έναν μοναχικό αγώνα!

Το βάθρο έκλεισε ο δεύτερος οδηγός της Yamaha Andrea Locatelli (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK), κάνοντας το 2-3 για την Yamaha!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Axel Bassani, μπροστά από τον Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team), που πέτυχε το καλύτερο τερματισμό του για φέτος, μπροστά από έναν πολύ καλό Michael van der Mark (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team), που έκλεισε την κορυφαία εξάδα κάνοντας 5 εκπληκτικούς γύρους στο τέλος που τον ανέβασαν από την 9η στην 6η θέση!

Στην 7η θέση τερμάτισε το πρώτο Honda με τον Xavi Vierge (Team HRC) που ξεκίνησε από την 13η θέση! Στην 8η θέση τερμάτισε ο Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team).

Στην 9η θέση τερμάτισε ο Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) που ξεκίνησε από την 8η θέση, ενώ είχε κάνει τον 5ο χρόνο, και αφού του επιβλήθηκε ποινή τριών θέσεων για τον Αγώνα 1 λόγω αργής οδήγησης πάνω στην αγωνιστική γραμμή.

Αυτός θα είναι ένας αγώνα που θα θέλει να ξεχάσει ο έξι φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής, αφού στο πρώτο μισό του αγώνα προσπάθησε και έφτασε μέχρι και την 5η θέση, στην συνέχεια φάνηκε να μην μπορεί να αντισταθεί στην επίθεση των υπολοίπων οδηγών που ήρθαν από πίσω του, και έτσι αρκέστηκε στην 9η θέση, μπροστά από τον ομόστυαλό του Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) που έκλεισε την κορυφαία δεκάδα!

Στην βαθμολογουμένη 15αδα τερμάτισαν οι Loris Baz (Bonovo Action BMW) 11ος, μπροστά από τον Iker Lecuona (Ομάδα HRC), και τους  P. OETTL, G. GERLOFF και L. BALDASSARRI.

Ο Αυστραλός Remy Gardner δεν αγωνίστηκε λόγω γαστρεντερίτιδας που χτύπησε αρκετούς αναβάτες

Πρόγραμμα και ώρες του 2ου γύρου των αγώνων WSBK στην Mandalika – Ώρες των δοκιμαστικών και των Αγώνων από 3 έως 5 Μαρτίου 2023 – ΠΡΟΣΟΧΗ στην διαφορά ώρας!