19 April 2024
WSBK 2023

Ο Alvaro Bautista κέρδισε και τον 2ο αγώνα στο Assen, κυριαρχώντας απόλυτα κάνοντας Χατ-τρικ –  Αποτελέσματα

Η αρχή του 2ου αγώνα ήταν σαν καρμπόν με τους υπόλοιπους αγώνες με τους γνωστούς τρεις αναβάτες Bautista, Razgatlioglu και Rea να μπαίνουν μπροστά και να ξεκινά η μάχη!

Οι πρώτοι γύροι ήταν πολύ έντονοι με συνεχείς επιθέσεις του Razgatlioglu στον  Bautista και τον Rea να επιτίθεται και αυτός και αλλάζοντας η πρώτη θέση.

Τελικά ο Alvaro Bautista ήταν αυτός που επικράτησε και άρχισε να ανοίγει την διαφορά του από τον Razgatlioglu , κυρίως μετα την πτώση του Rea που έγινε στους πρώτους γύρους!

Ο Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati), εκτός τις τρεις νίκες στο Assen κάνοντας ένα ακόμα Χατ-τρικ, χάρισε στην Ducati την 400η της νίκη στο WSBK

Με την πτώση του Rea έμεινε ανοικτή η τρίτη θέση του βάθρου με τους Bassani και Locatelli, με τον Locatelli να επικρατεί τελικά!

Την 4η θέση πηρέ τελικά ο Aegerter που πέρασε την γραμμή τερματισμού 5ος αλλα ο  Bassani έχασε μια θέση σαν ποινή λόγω παραβίασης ορίων της πίστας στον τελευταίο σικέιν, κατατάσσοντας τον τελικά στην 5η θέση.

Τις επόμενες τρεις θέσεις πήραν οι τρεις πρωί οδηγοί του MotoGP, με τον Gardner στην 6η θέση, μπροστά από τον Redding και τον Petrucci που τερμάτισε στην 8η θέση!

Στην 9η θέση τερμάτισε ο Alex Lowes που έκανε ένα φοβερό αγώνα ξεκινώντας από την 25η θέση , μετα από πρόβλημα πριν την εκκίνηση !

Την κορυφαία δεκάδα έκλεισε ο Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing – Ducati).

Ο τοπικός ήρωας Michael van der Mark (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK), είχε ένα τρομακτικό high siding, ευτυχώς χωρίς σοβαρό τραυματισμό!