WSBK 2023

Ο Alvaro Bautista κέρδισε τον 1ο αγώνα στο Assen, με τους Rea και Razgatlioglu στο βάθρο –  Αποτελέσματα

Το γνωστό καθιερωμένο τρίο των Bautista, Rea και Razgatlioglu έδωσε και πάλι μάχη για την νίκη σε έναν δικό τους αγώνα!

Ο Alvaro Bautista ήταν αυτός που επικράτησε και κέρδισε τον 1ο αγώνα, στο Assen, με τον Rea και τον Razgatlioglu να κλείνουν το βάθρο!

Ο Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati), παρόλο που κέρδισε την pole position, αναγκάστηκε να ξεκινήσει από την 4η θέση λόγω της ποινής 3 θέσεων που πήρε νωρίτερα, λόγω αργής οδήγησης στην αγωνιστική γραμμή στην περίοδο Superpole, η οποία τον έριξε από την pole position στην τέταρτη θέση.

Ήταν στην πρώτη τριάδα από την αρχή του αγώνα και χρειάστηκε να αποκρούσει την επίθεση του Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK), στον πρώτο γύρο. Συνέχισε το κυνήγι στον Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK), οπού στον 4ο γύρο κατάφερε και τον πέρασε. Στον 9ο γύρο, κατάφερε και έφτασε και πέρασε και τον Rea και πήρε την πρωτοπορία του αγώνα.

Αν και ο Rea προσπάθησε να διατηρήσει την πίεση στον Bautista, ο Ισπανός αναβάτης άνοιξέ μια διαφορά από τον έξι φορές Πρωταθλητή που ξεπέρασέ τσέλικα τα 3 δευτερόλεπτά!

Ήταν η 38η νίκη του Bautista στο WorldSBK και χάρισέ στην Ducati την 398η νίκη της στο WorldSBK με τον Ιταλό κατασκευαστή μόλις δύο μακριά από το ορόσημο των 400 νικών. Ήταν επίσης το 698ο  της βάθρου, πράγμα που σημαίνει ότι θα μπορούσαν να φτάσουν τις 400 νίκες και τα 700 βάθρα στον ίδιο αγώνα.

Η δεύτερη θέση του Rea ήταν το 247ο του βάθρο στο WorldSBK, καθώς και το 24ο στο Assen που τον τοποθετεί στο ίδιο ρεκόρ με το  Aragon και το Portimao.

Με διαφορά πάνω από 10 δευτερόλεπτα από τους τρεις πρώτους, για την 4η θέση έδωσαν ωραία μάχη οι Locatelli, Bassani, Aegerter και Lowes, με τελικό νικητή της μάχης τον Andrea Locatelli (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK), μπροστά από τον Axel Bassani (Motocorsa Racing) και τον Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) που συμπλήρωσε την κορυφαία εξάδα!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK), μπροστά από τον Remy Gardner και τον Danilo Petrucci

Ενώ την πρώτη δεκάδα έκλεισε ο Scott Redding (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team).

Στην βαθμολογουμένη 15αδα τερμάτισαν επίσης οι Xavi Vierge (Team HRC) στην 11η θέση μπροστά από τον Garrett Gerloff (Bonovo Action BMW), Michael van der Mark (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK), Philipp Oettl (Team GoEleven) και Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing – Ducati) .