Enduro 2015

Ο Βαγγελάκος κυρίαρχος και στον 2ο Αγώνα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Enduro στην Κατερίνη – Αποτελέσματα

Στην Κατερίνη έγινε ο 2ος αγώνας του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος  Enduro 2015 και ο 1ος Αγώνας του Βορείου Ελλάδος, με τον Δημήτρη Βαγγελάκο να κυριαρχεί στην γενική κατάταξη  αλλά και στην κατηγορία του !

2-enduro-2015-katerini_001

Με 57 συμμετοχές και σύμμαχο τον καιρό όσοι παρευρέθηκαν στην Κατερίνη απόλαυσαν ένα πολύ καλό αγώνα που διοργάνωσε άψογα το Αθλητικό Σωματείο ΜΑΟΚ .

Ο Δημήτρης Βαγγελάκος κέρδισε τις τρεις τελευταίες ειδικές διαδρομές και κατάφερε να κυριαρχήσει στην γενική κατάταξη, μπροστά από τον Γιάννη Παυλίδη τον  Κίμων Καράμπελα που συμπλήρωσε τον βάθρο της Γενικής κατάταξης. Στην 4η θέση τερμάτισε ο Γιάννης Τρίγκας ενώ ο πολυπρωταθλητής  Βασίλης Σιαφαρίκας στην 5η μπροστά από τον Αλέξη Ζώρα που συμπλήρωσε την πρώτη εξάδα της Γενικής.

16540-Dimitris-Vagelakos
Δημήτρης Βαγγελάκος

Κατηγορία Ε1

Με 12 συμμετοχές, στην Ε1 νικητής ήταν όπως και στο πρώτο αγώνα ο Δημήτρης Βαγγελάκος, κερδίζοντας 5 από τις 6 ειδικές με δεύτερο τον Μιχάλη Ντουζένη και τρίτο τον Παναγιώτη Κακολύρη που έκλεισε το βάθρο ενώ στην 4η θέση τερμάτισε ο Γιάννης Χασάπης μπροστά από τους Παναγιώτη Κορδονούρη και Γιώργο Θεοδωρίδη που συμπληρώσαν την πρώτη εξάδα.

Κατηγορία Ε2

Με 16 συμμετοχές, στην Ε2  νικητής ήταν ο  Γιάννης Παυλίδης (2ος στην Γενική κατάταξη)  που κέρδισε τρεις από τις έξι ειδικές, ενώ στις υπόλοιπες τρεις ήταν δεύτερος!  Ο Γιάννης Τρίγκας τερμάτισε στην 2η θέση κερδίζοντας δυο ειδικές ενώ ο Αλέξης Ζώρας που κέρδισε την πρώτη ειδική και ξεκίνησε δυνατά, τερμάτισε τελικά στην 3η θέση συμπληρώνοντας εστί το βάθρο. Την εξάδα συμπλήρωσαν οι Γιώργος Κοινωνάς, Γιώργος Μανωλίδης και Μιχάλης Κόπανος.

Beta-Chachagias-Racing-Tea_001
Κίμων Καράμπελας

Κατηγορία Ε3

Με 9 συμμετοχές, στην Ε3 νικητής ήταν ο, Κίμων Καράμπελας (3ος στην Γενική κατάταξη)  αφού κέρδισε τις πέντε από τις έξι ειδικές διαδρομές, μπροστά από τον Βασίλη Σιαφαρίκα και τον Χρήστο Παπαθεοδώρου που έκλεισε το βάθρο. Στην 4η θέση τερμάτισε ο Θανάσης Τρίγκας μπροστά από τον, Λευτέρη Τιτιρέκη και Γιάννη Σεβαστόπουλο που συμπληρώσαν την πρώτη εξάδα.

Κατηγορία EN (Νέων)

Με 6 συμμετοχές στην ΕΝ,  νικητής και στον δεύτερο αγώνα ο Αρτέμης Σφηναρολάκης, (10ος στην Γενική κατάταξη)   κερδίζοντας τέσσερεις από τις έξι ειδικές. Ο Δημήτρης Μπάκας κέρδισε την δεύτερη και τρίτη ειδική  και έδειξε πως μπορεί να κερδίσει την κατηγορία, αλλά τελικά αρκέστηκε στην 2η θέση μπροστά από τον Γιάννη Κωνσταντινούδη που συμπλήρωσε το βάθρο, ενώ την 4η θέση κέρδισε ο Αλέξανδρος Πολυχρόνης, την 5η θέση ο  Δημήτρης Ματσιάτσος και τέλος ο Πέτρος Μπιλλής που έκλεισε την εξάδα της κατηγορίας.

Κατηγορία ES (Βετεράνων)

Με 12 συμμετοχές στην ES,  κέρδισε ο Αδάμος Πράσσος που επέστρεψε στην ενεργό δράση  μπροστά από τον νικητή του πρώτου αγώνα Θανάση Γκαγκανάτσιο ο οποίος κέρδισε τις άλλες δύο ειδικές , ενώ το  βάθρο συμπλήρωσε ο Γιώργος Τσίτος, ο γνωστός μας από το Πρωτάθλημα Ταχύτητας, κάνοντας 2 τα βάθρα σε 2 αγώνες! Την εξάδα συμπλήρωσαν οι Γιάννης Κολιγλιάτης, Πέτρος Γερόπουλος και Μανώλης Πασχαλίδης.

Η κατηγορία γυναικών είχε και πάλι μόνο μια συμμετοχή, την Ελένη Αγελαδοπούλου!