19 April 2024
MotoGP 2021

Ο Brad Binder κέρδισε τον τρελό αγώνα στην Αυστρία 2 – Αποτελέσματα – Χρόνοι

Την 2η νίκη της καριέρας του έκανε ο Brad Binder στο Grand Prix της Αυστρίας 2, σε έναν τρελό αγώνα, αφού πήρε την καρό σημαία με slick ελαστικά κάτω από μεγάλη βροχή!

Τα τρία τέταρτα του Αυστριακού αγώνα έγιναν σε στεγνό αγώνα, αλλά η καθυστερημένη βροχή υποχρέωσε πολλούς οδηγούς να κάνουν αλλαγή μηχανής με βρόχινα ελαστικά.

Ο οδηγός της ομάδας Red Bull KTM, βρέθηκε στην κορυφή του αγώνα τέσσερεις γύρους πριν το τέλος όταν ξεκίνησε δυνατή βροχή και ο επικεφαλής του αγώνα εκείνη την ώρα Marquez, μαζί με τον Bagnaia, Martin, Quartararo και Mir, μπήκαν να αλλάξουν μοτοσυκλέτα με βρόχινα ελαστικά!

Ο Binder ήταν 6ος και συνέχισε τον αγώνα με slicks ελαστικά, όπως και άλλοι αρκετοί οδηγοί, και έτσι έφτασαν στο τελευταίο γύρο με τον Binder να έχει μια διαφορά 15 δευτερολέπτων από τον δεύτερο Aleix Espargaro με την Aprilia και τον Iker Lecuona με την ΚΤΜ.

Ο 26χρονος παραλίγο να πέσει και στον τελευταίο γύρο με τη βροχή να είναι η πιο δυνατή, ο Brad Binder στον τελευταίο γύρο από τα πολλά γλιστρήματα έκανε υπέρβαση ορίων τα πίστας και τιμωρήθηκαν με 3 δευτερόλεπτα ποινή αλλά χωρίς καμία επίπτωση αφού τερμάτισε 12 δευτερόλεπτα μπροστά από τον 2ο

Δηλώσεις Brad Binder

Ο Brad Binder στον τελευταίο γύρο από τα πολλά γλιστρήματα έκανε υπέρβαση ορίων τα πίστας και τιμωρήθηκαν με 3 δευτερόλεπτα ποινή αλλά χωρίς καμία επίπτωση αφού τερμάτισε 12 δευτερόλεπτα μπροστά από τον 2ο

Για λίγο βρέθηκε και ο Rossi στην τριάδα, όταν πέρασε τον Lecuona, αλλά ο τελευταίος γύρος ήταν ότι ποιο τρελό έχουμε δει τελευταία. (Δηλώσεις του Valentino Rossi)

Ο Marquez που ήταν μπροστά από την 5αδα των οδηγών που μπήκαν να αλλάξουν ελαστικά, έπεσε, ενώ οι δυο οδηγοί της Ducati Bagnaia και Martin κατάφεραν και πέρασαν όλους όσους ήταν μπροστά τους που γλιστρούσαν φοβερά με αποτέλεσμα να πλαισιώσουν τον Binder στο βάθρο!

Ο αναβάτης της Ducati, ξεκινώντας από την πρώτη σειρά, από την τρίτη θέση στο grid, ανέβηκε στην πρώτη θέση αμέσως, οδηγώντας για είκοσι τρεις γύρους, ενώ υπερασπίστηκε έξυπνα τον εαυτό του από τις επιθέσεις του Quartararo και στη συνέχεια του Márquez. Όταν άρχισε να πέφτει η βροχή, ο Ιταλός αναβάτης έπεσε πίσω στην τέταρτη θέση, αλλά γρήγορα έκανε την αλλαγή μοτοσυκλέτας, επιστρέφοντας στα πιτς μαζί με τους αναβάτες του πρώτου γκρουπ.

Ο Pecco επανήλθε στον αγώνα στην ενδέκατη θέση με το Desmosedici GP με βρόχινα ελαστικά και ρυθμίσεις και σύντομα πρόλαβε τους υπόλοιπους αναβάτες με slicks ελαστικά, προσπερνώντας τους και φτάνοντας στην τη δεύτερη θέση σε μόλις έναν γύρο για να πάρει το τέταρτο βάθρο της σεζόν. (Δηλώσεις του Bagnaia)

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Joan Mir με βρόχινα ελαστικά, μπροστά από τον Luca Marini με slick ελαστικά που κατάφερε το καλύτερο του αποτέλεσμα στην μεγάλη κατηγορία!

Την κορυφαία εξάδα έκλεισε ο Iker Lecuona με slick ελαστικά, κανόνας και αυτός  το καλύτερο του αποτέλεσμα στην μεγάλη κατηγορία!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Fabio Quartararo με βρόχινα ελαστικά, μπροστά από τον Valentino Rossi με slick ελαστικά στην 8η θέση, το καλύτερο αποτέλεσμα της σεζόν, και τον Alex Marquez επίσης με slick ελαστικά. Την δεκάδα έκλεισε ο Aleix Espargaro με slick ελαστικά που βρέθηκε έστω για λίγο στην 2η θέση!

Στην 11η θέση τερμάτισε ο Jack Miller, όπου ήταν ο πρώτος οδηγός που μπήκε να αλλάξει ελαστικά, μπροστά από τον Danilo Petrucci και τον Nakagami που είχαν slick ελαστικά.

Στην 14η θέση ο  Alex Rins που είχε αλλάξει ελαστικά μαζί με τον Miller, ενώ την 15αδα που βαθμολογήθηκε έκλεισε ο εκπληκτικός Marc Marquez που ξαναμπήκε στον αγώνα μετρά την πτώση του, δείχνοντας έναν Marquez από τα παλιά σήμερα!

Ο Marc Márquez ξεκίνησε από την πέμπτη θέση στο grid. Ήταν σύντομα ανάμεσα στην κορυφαία ομάδα και, αφού πέρασε μεγάλο μέρος του αγώνα στην τρίτη θέση, ανέβηκε στην πρώτη θέση και οδηγούσε τον αγώνα.

Με τον αναβάτη της Repsol Honda Team να προηγείται και με μόλις τέσσερις γύρους, η βροχή άρχισε να πέφτει στο Red Bull Ring, αναγκάζοντας πολλούς αναβάτες να αλλάξουν μοτοσυκλέτες. Μετά την αλλαγή ελαστικών,  ο οκτώ φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής υπέστη μια μικρή πτώση ενώ αγωνιζόταν για τις κορυφαίες θέσεις. Παρ ‘όλα αυτά, επανήλθε στον αγώνα και τερμάτισε στην 15η θέση.
Δηλώσεις Marc Marquez

Πτώσεις είχαν οι Zarco και Oliveira, χωρίς τραυματισμούς, ενώ ο Bastianini εγκατέλειψε όταν ξαφνικά έφυγε από την μηχανή του ολόκληρο το φέρινγκ!

Στην παγκόσμια κατάταξη, ο Quartararo προηγείται με +47 βαθμούς απο τον  Bagnaia και Mir, +49 απο τον Zarco και +76 από τον Miller.