20 April 2024
WSBK 2020

Ο Chaz Davies κέρδισε τον 2ο αγώνα WSBK στην Catalunya

Ο Chaz Davies έγινε ο έβδομος διαφορετικός νικητής της σεζόν WorldSBK 2020, ενώ ο Αμερικανός Garrett Gerloff σημείωσε το πρώτο του βάθρο WorldSBK

Ο 2ος αγώνας 2 Superbike World Championship  στην Catalunya, ήταν συναρπαστικός καθώς ο Chaz Davies (ARUBA.IT Racing – Ducati) διεκδίκησε την πρώτη του νίκη στη σεζόν 2020 και έγινε ο έβδομος διαφορετικός νικητής το 2020

Στην  δεύτερη θέση τερμάτισε ο Michael van der Mark (PATA YAMAHA WorldSBK),  ο οποίος πάλεψε στο τέλος για την 2η θέση με τον Αμερικανό, κερδίζοντας τον τελικά , ενώ ο Αμερικανός πρωταθλητής Garrett Gerloff (GRT Yamaha WorldSBK Junior Team) κέρδισε το πρώτο του βάθρο στο World Superbike με την τρίτη θέση.

Ο ηγέτης του πρωταθλήματος Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) επέκτεινε το προβάδισμά του στην κορυφή της κατάταξης με την τέταρτη θέση, τερματίζοντας πέντε δευτερόλεπτα μπροστά από τον Tom Sykes (BMW Motorrad WorldSBK Team) . Ο Scott Redding (ARUBA.IT Racing – Ducati) τερμάτισε στην έκτη θέση.

Ο Eugene Laverty (BMW Motorrad WorldSBK Team) εξασφάλισε το καλύτερο αποτέλεσμα της σεζόν με την έβδομη θέση καθώς έδειξε πιο εντυπωσιακό ρυθμό, μπροστά από τον Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) στην όγδοη θέση. Ο Leon Haslam (Team HRC) ήταν ο μοναδικός αναβάτης της Honda στον Αγώνα 2 και τερμάτισε στην ένατη θέση, με τον Loris Baz (Ten Kate Racing Yamaha) στη δέκατη θέση αφού έχασε πολύ έδαφος στη Στροφή 1 στην αρχή.