25 April 2024
MotoGP 2022

Ο Fabio Quartararo κέρδισε άνετα τον αγώνα στην Catalunya – Αποτελέσματα – Απίστευτο λάθος από τον Aleix Espargaro

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής 2021, Fabio Quartararo, με την Yamaha του πήρε μια άνετη νίκη στον αγώνα της Καταλονίας!

Από τον πρώτο γύρο πήρε την πρωτοπορία ο Γάλλος και γύρο με τον γύρο άνοιγε την διαφορά του που έφτασε τα 6.473 δευτερόλεπτα, παίρνοντας μια άνετη και εμφατική νίκη στην Καταλονία.

Ο πρωταθλητής της Yamaha πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σεζόν μετά από αυτή του Portimao, μια νίκη που τον φέρνει στο +22 επί του Aleix Espargarò

Για την δεύτερη θέση δόθηκε η μάχη με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον στον αγώνα με τον poleman,  Aleix Espargaro με την Aprilia του και τον Jorge Martin με την Pramac Ducati, ενώ πιο πίσω η δεύτερη  Pramac Ducati, με τον Johan Zarco ήταν από την μέση του αγώνα και μετα στην μάχη για την 2η θέση!

Την 2η θέση τελικά πήρε ο Martin εκμεταλλευόμενος τoν απίστευτο λάθος – βλακεία του Aleix Espargaro που νόμισε ότι τέλειωσε ο αγώνας έναν γύρο πριν το τέλος και σταμάτησε αφήνοντας τους οδηγούς να περάσουν και μέχρι να καταλάβει τι γινόταν και να ξαναμπεί, ήταν αργά και τελικά τερμάτισε στην 5η θέση πετώντας ένα βάθρο και πολύτιμους βαθμούς στα σκουπίδια! Αδικαιολόγητο λάθος για έναν οδηγό με την εμπειρία του !

Το βάθρο έκλεισε ο Γάλλος με την δεύτερη  Pramac Ducati, Johan Zarco, που πήρε ένα ανέλπιστο βάθρο!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Joan Mir με το πρώτο Suzuki, μπροστά από τον φανερά απογοητευμένο και ντροπιασμένο Aleix Espargaro.

Την εξάδα έκλεισε ο Luca Marini, μπροστά από το δεύτερο Aprilia με τον Maverick Vinales.

Στις επόμενες δυο θέσεις τερμάτισαν τα δυο εργοστασιακά ΚΤΜ με τους Brand Binder και Miquel Oliveira, ενώ την δεκάδα έκλεισε το πρώτο Honda με τον Alex Marquez!

Τρομακτική πτώση είχε ο Takaaki Nakagami στην πρώτη στροφή στην εκκίνηση όταν έχασε το μπροστινό και έπεσε και παρέσυρε τον Bagnaia χτυπώντας τον με το κεφάλι και το σώμα του, ενώ η μηχανή του παρέσυρε και έριξε τον Alex Rins.

Καταστροφική ημέρα για την Gresini Racing αφού και οι δυο αναβάτες της, Enea Bastianini και Fabio Di Giannantonio έπεσαν σε έναν γύρο ο ένας από τον άλλον.