MotoGP 2021

Ο Fabio Quartararo κέρδισε τον αγώνα στο Portimao, κάνοντας την 2η συνεχόμενη νίκη του!

Ο Fabio Quartararo κερδίζει το Πορτογαλικό Grand Prix στην μεγάλη κατηγορία MotoGP, για τον 3ο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος του 2021.

Τον πρώτο αγώνα στην Ευρώπη για φέτος είχαμε σήμερα στην Πορτογαλία, στην πίστα του Portimao, και ήταν άλλος ένας συναρπαστικός αγώνας της μεγάλης κατηγορίας!

Ο Fabio Quartararo έκανε μια εμφατική νίκη στο Portimao επικρατώντας έναντι όλων κάνοντας έναν εκπληκτικό αγώνα, παρόλο που έκανε μια κακή εκκίνηση, από την pole position, πέφτοντας αρκετές θέσεις πίσω.

Κατάφερε και επανήλθε γρήγορα και πήρε την κεφαλή του αγώνα και έμεινε εκεί με άνεση μέχρι την καρό σημαία , κερδίζοντας τον δεύτερο του αγώνα στην σειρά, με διαφορά 4,809 από τον δεύτερο!

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη στην σειρά για την Yamaha από το 2010.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο επίσης εκπληκτικός Pecco Bagnaia, που ξεκίνησε από την 11η θέση και με την φοβερή του απόδοση κατάφερε και έφτασε στην 2η θέση του βάθρου!

Το βάθρο έκλεισε στην τρίτη θέση ο Joan Mir που ξεκίνησε από την 9η θέση και κατάφερε από τους πρώτής γύρους να είναι στην 5αδα και να παλέψει από την αρχή για το βάθρο!

Μεγάλοι άτυχοι ο Rins με Suzuki που είχε πτώση στον 18ο γυρο και ενώ ήταν δεύτερος, κυνηγώντας τον Quartararo, ενώ ένα γυρο μετα έπεσε και ο Johan Zarco που ήταν τρίτος.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Franco Morbidelli με την δορυφορική Yamaha Petronas κάνοντας έναν πολύ καλό αγώνα, αποδεικνύοντας ότι κακώς έχει μια παλιότερη M1.

Στην 5η θέση τερμάτισε το πρώτο ΚΤΜ με τον Brand Binder που ξεκίνησε από την 15η θέση, και κατάφερε να ανεβεί δέκα θέσεις!

Στην πρώτη εξάδα έκλεισε ο φοβερός για άλλη μια φορά φέτος Aleix Espargaro πάνω στο νέο Aprilia που δείχνει σιγά σιγά τα δόντια της.

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Marc Marquez που επέστρεψε μετα από 9 μήνες αποχής από τους αγώνες λόγο του γνωστού τραυματισμού του.

Ο Marquez έκανε μια καλή εκκίνηση από την 6η θέση και βρέθηκε στον πρώτο γυρο στην τρίτη θέση, αλλά ήταν φανερό πως δεν μπορούσε να κρατηθεί στην κορυφή και να ακολουθήσει ευκολά τον ρυθμό του αγώνα, όπως είχε προβλέψει, και έτσι γρήγορα υποχώρησε στις πίσω θέσεις, καταφέρνοντας να τερματίσει με κόπο όπως έδειξε φέρνοντας την πρώτη Honda στην 7η θέση!

Ο Marc Marquez, μετά από εννέα μήνες αποχής και τρεις χειρουργικές επεμβάσεις στον βραχίονα του δεξιού του χεριού, τερμάτισε εμφανώς κουρασμένος. Το πέρασμα της γραμμής τερματισμού είναι ήδη ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα για τον οκτώ φορές παγκόσμιο πρωταθλητή, ο οποίος ελπίζει ότι θα είναι σε καλύτερη φυσική κατάσταση στον επόμενό αγώνα στην Jerez σε δυο βδομάδες στις 2 Μαΐου.

Στην 8η θέση φέρνοντας τερμάτισε το δορυφορικό Honda με τον Alex Marquez, μπροστά από τον Enea Bastianini και τον Takaaki Nakagami που έκλεισε την κορυφαία δεκάδα!

Στην 11η θέση τερμάτισε ο Maverick Vinales φανερά απογοητευμένος που έκανε μια πολύ άσχημη εκκίνηση και για αρκετούς γύρους ήταν στην 20 θέση, αλλά κατάφερε τελικά και επανάκαμψε και έφτασε μέχρι την 11η θέση!

Στην 12η θέση τερμάτισε ο Luca Marini, μπροστά από τον Danilo Petrucci, το δεύτερο Aprilia με τον Savadori και τον Lecuona που συμπλήρωσαν την 15αδα που παίρνει βαθμούς!

Πτώσεις είχαν και οι Jack Miller στον 5ο γυρο και ο Valentino Rossi στον 14ο γυρο, ευτυχώς χωρίς τραυματισμούς!

Μετα τον 3ο αγώνα ο Quartararo ηγείται του Πρωταθλήματος με 61 βαθμούς, έναντι των 46 βαθμών του Bagnaia και των 41 του Vinales, ενώ ο μέχρι χθες επικεφαλής, Zarco είναι 4ος με 40 βαθμούς.