19 April 2024
Dakar 2022

Ο Joaquim Rodrigues πετυχαίνει την πιο συναισθηματική νίκη του Dakar 2022 στην 3η ειδική

Αν κάποιος είχε ένα ιδιαίτερο κίνητρο σε ολόκληρο το καραβάνι του Ντακάρ να δώσει τα πάντα για να πετύχει μια νίκη, ήταν ο Joaquim Rodrigues . Ο Πορτογάλος της Hero κέρδισε σήμερα την 3η ειδική του ράλι (Al Qaisumah-Al Qaisumah, μήκους 255 χιλιομέτρων).

Ο Ο Πορτογάλος στο 450 Rally of the Hero Team κέρδισε δύο χρόνια μετά τον θάνατο του κουνιάδου του, Paulo Goncalves, εν μέσω του αγώνα του Ντακάρ το 2020. Ο Rodrigues πέτυχε μια νίκη στη μνήμη του, και με τα χρώματα της ινδικής ομάδας, με την οποία αγωνιζόταν και  ο ίδιος Paulo Goncalves όταν έχασε τη ζωή του, πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη νίκη της ιστορίας της στο Ντακάρ.

Το Στάδιο 3 του Ντακάρ 2022 που διεξήχθη σήμερα, κανονικά θα έπρεπε να ήταν το δεύτερο μέρος του Μαραθωνίου, η μορφή του οποίου, ωστόσο, γνωρίζουμε ότι ακυρώθηκε λόγω των πλημμυρών που έγιναν στο μπιβουάκ Al Artawiyah μεταξύ της δεύτερης και της τρίτης ειδικής διαδρομής.

Το στάδιο λοιπόν πραγματοποιήθηκε με την κανονική βοήθεια του αγώνα που δίνεται από τους Μηχανικούς στον οδηγώ και την μοτοσυκλέτα στο τέλος της ημέρας (στον Μαραθώνιο δεν παρέχεται), και με τροποποίηση της διαδρομής που έγινε με εκκίνηση και τερματισμό στο Al Qaysumah , με 255 χλμ χρονομετρημένα στην άμμο.

Σήμερα φαινόταν μια άλλη μέρα δόξας για τον Daniel Sanders , ήδη νικητή του προλόγου και του σταδίου 1 : ωστόσο ο αναβάτης της GasGas, πέρασε τη γραμμή τερματισμού στην 5η θέση, με καθυστέρηση 2’55” από τον Rodrigues, νικητή της σημερινής ειδικής.

Δεύτερη θέση στη γραμμή τερματισμού για τον Toby Price, ένα λεπτό πίσω από τον νικητή. Πίσω από τον οδηγό της KTM βρίσκεται ένας ολοένα και πιο εκπληκτικός Mason Klein , ο καλύτερος από τους πρωτάρηδες μέχρι σήμερα σε αυτό το Ντακάρ και ο οποίος είχε μια εκπληκτική απόδοση και κατάφερε να ανεβεί στο βάθρο με διαφορά 1’14” από τον Rodrigues. Ο Skyler Howes της Husqvarna βρίσκεται στην τέταρτη θέση με ελάχιστη διαφορά 11 δευτερολέπτων από τον Klein, ενώ στην έκτη θέση, μετά τον Sanders, βρίσκουμε τον Andrew Short (Yamaha).

Ο Ricky Brabec (Honda) κατακτά την πρώτη του θέση στην πρώτη δεκάδα σε έναν τερματισμό στο Ντακάρ το 2022, δηλαδή στην έβδομη θέση με διαφορά 4′ 18” από την κορυφή.

Έτσι έχουμε 6 διαφορετικές μάρκες στις 7 πρώτες θέσεις!

Με δέκα δευτερόλεπτα πίσω από τον Brabec ακολουθεί ο πρώην συμπαίκτης του Kevin Benavides (KTM). Ο Adrien Van Beveren (Yamaha) τερμάτισε ένατος με 4’43 ” διαφορά, ο Matthias Walkner (KTM) δέκατος με 4′ 52″ διαφορά από την κορυφή κλείνοντας την κορυφαία δεκάδα της 3ης ειδικής.

Καλή θέση για τον Danilo Petrucci, ο οποίος μετά τις τεχνικές ατυχίες του την χθεσινή ημέρα και 11 ώρες καθυστέρηση συσσωρευμένη στην γενική, συνεχίζει τη πρώτη του εμπειρία στο Dakar με το 450 Rally της ομάδας Tech3 KTM, που τερμάτισε στην 22η θέση με 9′ 21″ διαφορά από τον πρώτο.

Ο Sam Sunderland τερματίζει στη 17η θέση με 7′ 30” καθυστέρηση, αλλά παρόλα αυτά ο οδηγός της GasGas συνεχίζει να διατηρεί την πρώτη θέση στην κορυφή της γενικής κατάταξης. Αλλά είναι ένα πολύ μικρό πλεονέκτημα, δεδομένου ότι ο Van Beveren, που πήγε καλύτερα από αυτόν σήμερα, είναι μόλις 4 δευτερόλεπτα πίσω του. Επίσης και ο Walkner πλησιάζει, με ενάμιση λεπτό από την κορυφή, στην γενική κατάταξη

Ο Έλληνας οδηγός, Βασίλης Μπούδρος, συνεχίζει να βελτιώνει την θέση του, τερματίζοντας στην 3η ειδική στην  73η θέση 6 θέσεις ψηλότερα από χθες με διαφορά +0:51:49 διαφορά από τον πρώτο,  και τώρα ανεβαίνοντας 6 θέσεις είναι στην 87η θέση στην Γενική κατάταξη με  διαφορά  + 5:17:28 από την κορυφή.

Quads

Ο Pablo Copetti όχι μόνο κέρδισε το τρίτο στάδιο, αλλά πήρε και το προβάδισμα της βαθμολογίας με δεκαπέντε και μισό λεπτά μπροστά από τον Alexandre Giroud .