MotoGP 2022

Ο Johan Zarco ταχύτερος στο FP2 του Ωστιν στην Αμερική – Η Ducati το 1-2-4,  Yamaha, Suzuki και Honda στο Top 6 – Αποτελέσματα – Χρόνοι

Η δεύτερη ελεύθερη δοκιμή FP2 της κατηγορίας MotoGP στο Ωστιν, που θα διεξαχθεί ο 4ος γύρος, του Grand Prix της Αμερικής την Κυριακή, είδε όλους τους οδηγούς να βελτιώνουν τους χρόνους τους!

Ο ταχύτερος αυτού του FP2, ήταν ο  Johan Zarco που κατέβηκε κάτω από το 2.03s και σταμάτησε το χρονόμετρο στο 2.02.542, όπου ήταν ο καλύτερός χρόνος της ημέρας!

Με χρόνο 2.02.789 στην δεύτερη θέση ο Αυστραλός Jack Miller , που ήταν στις κορυφαίες θέσεις σε όλη την διάρκεια του FP2!

Στην 3η θέση ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2021, Fabio Quartararo, με χρόνο 2.02.837 που έκανε στον τελευταίο του γύρο.

Στην 4η θέση το δορυφορικό Ducati με τον Enea Bastianini, και χρόνο  2.02.884, έκλεισε την τετράδα των οδηγών που κατέβηκε στο 2.02s!

Στην 5η θέση ο Alex Rins, ο μόνος οδηγός που έχει κερδίσει στο Τέξας εκτός του Marquez, και ταχύτερος του FP1 φάνηκε να είναι σε πολύ καλή φόρμα και με διάθεση να είναι στην κορυφή!

Την πρώτη εξάδα συμπλήρωσε ο 7 φορές νικητής στο Τέξας και 8 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Marc Marquez, που επέστρεψε μετα από 2 αγώνες μετα τον τραυματισμό της στην Ινδονησία.

Στην 7η θέση το Aprilia με τον εξαιρετικό Maverick Vinales, που δείχνει να είναι όλο και πιο άνετα στο RS-GP, μπροστά από το 2ο Suzuki με τον Joan Mir, και το δεύτερο εργοστασιακό Ducati με τον Ιταλό, Pecco Bagnaia, ενώ την κορυφαία δεκάδα που περνά προσωρινά απευθείας στο Q2 κλείνει ο  Jorge Martin με το Ducati Pramac.