24 April 2024
MotoGP 2019

Ο Marc Marquez απόλυτος κυρίαρχος στο Sachsenring

O Marquez κέρδισε άνετα το Γερμανικό Grand Prix της μεγάλης κατηγορίας, για τον ένατο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2019, γράφοντας την 5η νίκη του για φέτος στους 9 αγώνες.

Ο Marquez κάνει το απολυτό στο Sachsenring κερδίζοντας κάθε αγώνα που εχει τρέξει σε αυτή την πίστα σε όλες τις κατηγορίες τα τελευταία 10 χρόνια!

Ο Marquez έφυγε μπροστά από τον πρώτο γύρο, παρόλο που έκανε άσχημη εκκίνηση,  ανοίγοντας την διαφορά του σε όλο τον αγώνα που ξεπέρασε τα 6 δευτερόλεπτα μέχρι πριν το τέλος, αφού τελικά τερμάτισε με τα χέρια σταυρωμένα και διαφορά πάνω από 4,5 δευτερόλεπτα, άνετα χωρίς να απειληθεί από κανέναν!

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Maverick Vinales που έκανε ένα πολύ δυνατό αγώνα στους πρώτους γύρους προσπαθώντας να πιέσει τον Marquez αλλά χωρίς να τα καταφέρει, ενώ γρήγορα έχασε και την δεύτερη θέση από τον Alex Rins που μέχρι τους τελευταίους γύρους ήταν δεύτερος σε ένα μοναχικό αγώνα, αλλά είχε πτώση τελικά, χάνοντας για άλλη μια φορά την ευκαιρία για ένα βάθρο!

Ο  Vinales θα είναι στο βάθρο για δεύτερη συνεχόμενη φορά, στην 2η θέση, αποκρούοντας την επίθεση του Cal Crutchlow, αφήνοντας τον στην 3η θέση του βάθρου, ένα πολύ κάλο αποτέλεσμα για τον  Βρετανό που είχε ένα κάλο Σαββατοκύριακο παρόλο που ήρθε τραυματισμένος!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Danilo Petrucci που ήταν ο επικεφαλής σε ένα τρενάκι με 7 μοτοσυκλέτες για την 4η θέση!

Ο Petrucci σαφώς είχε καλύτερο ρυθμό από τον ομόσταυλό του Andrea Dovizioso που τερμάτισε πίσω του στην 5η θέση!

Την κορυφαία εξάδα έκλεισε ο Jack Miller κάνοντας τρία τα Ducati στην σειρά!

7ος τερμάτισε ο πολύ καλός για άλλη μια φορά rookie John Mir που είχε πολύ κάλο ρυθμό, αλλά φανερά περισσότερο άπειρος!

Στην 8η θέση τερμάτισε ο Valentino Rossi που έκανε έναν κάλο αγώνα ξεκινώντας από την 11η θέση και τερματίζοντας τελικά μπροστά από τον Franco Morbidelli και τον Stefan Bradl που συμπλήρωσε την κορυφαία δεκάδα του αγώνα στο Sachsenring πριν από τις καλοκαιρινές διακοπές.

Αγώνας για να ξεχάσουμε για τον rookie της Yamaha, Fabio Quartararo , μετά από δύο συνεχόμενα βάθρα σε Βαρκελώνη και Assen, είχε πτώση, ευτυχώς χωρίς τραυματισμό, σε μια προσπάθεια να προσπεράσει Petrucci στην αρχή του αγώνα, κλασικό δείγμα της απειρίας του και της ορμής του!

Μετά τον αγώνα στην Γερμανία ο Ισπανός πρωταθλητής προηγείται στην βαθμολογία με 185 βαθμούς , έναντι 127 του  Dovizioso, 121 και 101 του Petrucci και Rins.