19 April 2024
Freestyle motocrossΡεπορταζ

Ο Moore νικητής του  Red Bull X-Fighters  στην Αθήνα! Φωτογραφίες

Την δεύτερη νίκη του έκανε ο Αυστραλός Clinton Moore στην Αθήνα, στον 2ο αγώνα της χρονιάς του Red Bull X-Fighters!

IMG_6012

Το   Red Bull X-Fighters έγινε για πρώτη φορά στην Ελλάδα σε ένα μοναδικό μέρος όπως αυτό του λατομείου του Διονύσου.

Ο Γάλλος Thomas Pagès ήταν ο χαμένος του τελικού και πήρε την 2η θέση, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε στην 3η θέση, ο Αυστραλός Rob Adelberg.

IMG_5465

Ο Clinton Moore νίκησε τον εκπληκτικό Tom Pagès σε ένα τελικό που εξελίχθητε σε μια σκληρή μονομαχία κερδίζοντας με 5-0 την πρώτη θέση του βάθρου στον 2ο αγωνα της χρονιάς και στο πρώτο Red Bull X-Fighters που έγινε στην Ελλάδα  σήμερα Παρασκευή 12 Ιουνίου 2015.
Τον αγωνα στη “μαρμάρινη” πίστα του Λατομείου Μαρμάρου Διονύσου παρακολούθησαν 10.000 θεατές που αποθέωσαν όλους τους αθλητές με ξέφρενους πανηγυρισμούς και χειροκροτήματα δίνοντας τρομερή ώθηση σε κάθε προσπάθεια τους!

Clinton Moore

Ο Tom Pagès  μετά την καταστροφική ήμερα που ειχε στον προκριματικό με δυο πτώσεις, σήμερα πάλεψε στον πρώτο γύρο και κατάφερε να ανάμεσα στους 5 συναθλητές του να είναι αυτός που πέρασε στους προημιτελικούς αφού έδωσε μια πρόγευση για το τι θα ακλουθούσε.
Ο Γάλλος Για να φτάσει στον τελικό χρειάστηκε να νικήσει στον προημιτελικό τον Αυστραλό Josh Sheehan και στα ημιτελικά τον πατριώτη του David Rinaldo. Στον τελικό δεν κατάφερε να κερδίσει τον Clinton Moore παρόλο που ξεσήκωσε το κόσμο με την απόδοση του!

Tom Pagès
Tom Pagès

Ο Clinton Moore για να φτάσει στον τελικό κέρδισε στον ημιτελικό τον πατριώτη του Levi Sherwood, ενώ στον ημιτελικό τον επίσης πατριώτη του,  Rob Adelberg, ο όποιος τελικά τερμάτισε στην 3η θέση. Ο Moore ειχε μια εξαιρετική επίδοση χωρίς λάθη και με στιβαρότητα κατάφερε να κλέψει τους βαθμούς των κριτών και τις περισσότερες ζητωκραυγές των 10.000 θεατών προσφέροντας ένα  νυχτερινό υπερθέαμα που θα μείνει αξέχαστο!

Μείνετε συντονισμένοι για video – και πολλές φωτογραφίες !