19 April 2024
motoGP 2013

O Nico Terol κατακτά την πρώτη του pole position στην Moto2!!!

O Nico Terol ήταν o ταχύτερος στις  κατατακτήριες δοκιμές για την  Moto2  στο Aragón παίρνοντας έτσι την πρώτη του pole position στην κατηγορία.

Ο αναβάτης της Aspar team Moto2, μία ημέρα μετά την 25α γενέθλιά του, εντυπωσίασε με την εμφάνιση του και με χρόνο 1’53 .812 θα ξεκινήσει  αύριο από την πρώτη θέση της σχάρας εκκίνησης.

18terol__s1d6977_original

Η απογοήτευση  της ημέρας ήταν αυτή του πρωτοπόρου Scott Redding ο οποίος, από τον πόνο στο δεξί του χέρι μετά από τη χειρουργική επέμβαση δε μπόρεσε να κάνει κάτι καλύτερο από μια 13η θέση,

80rabat__s1d4821_original

Οι δυο αναβάτες της Tito Tuenti HP 40,Esteve Rabat και Pol Espargaro, πήραν την δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα και μετά την ατυχία του Redding έχουν την ευκαιρία να μειώσουν την διαφορά τους από τον πρωτοπόρο.

40espargaro__s1d7001_original

O Τakaaki Nakagami  σημείωσε τον τέταρτο ταχύτερο χρόνο της ημέρας μπροστά από τον ομόσταυλο του Terol  στην Aspar team Moto2, Jordi Torres και τον Simone Corsi της NGM Mobile Racing,ενώ ο περσινός πρωταθλητής στην Moto3 Sandro Cortese θα εκκινήσει από την ένατη θέση που είναι  δεύτερη καλύτερη του επίδοση στις κατατακτήριες μέχρι σήμερα.

H σημερινή  pole position του Terol είναι η ένατη της καριέρας του και πρώτη στην moto2 μετά την τελευταία pole που κατέκτησε το 2011 στο  Grand Prix της Μαλαισίας αγωνιζόμενος τότε στην moto3. Στοχεύει πλέον για την δεύτερη του νίκη στην Moto2 έχοντας ήδη θριαμβεύσει στο εναρκτήριο Grand Prix της  Αμερικης. Ο αγώνας της Κυριακής αρχίζει στις 13:20 μ.μ. ώρα Ελλάδος.