25 April 2024
MotoGP 2022

Ο Pecco Bagnaia κέρδισε τον κρίσιμο αγώνα στο Sepang της Μαλαισίας – Ο Quartararo στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο Pecco Bagnaia κέρδισε το Grand Prix της Μαλαισίας στην κατηγορία MotoGP, για τον 19ο και προτελευταίο κρίσιμο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2022

Με ζέστη, αλλά λιγότερο από άλλες μέρες: 31 βαθμούς στην ατμόσφαιρα και 38 στην άσφαλτο. Για το λόγο αυτό, όλοι ξεκίνησαν με τα ίδια ελαστικά: μεσαία, μπροστά και μαλακά, πίσω.

Ο αναβάτης της Ducati που ξεκίνησε από την τρίτη σειρά ήταν ένας από αυτούς που έκαναν εκπληκτική εκκίνηση, η οποία του επέτρεψε να φτάσει αμέσως στη δεύτερη θέση, ενώ στην συνέχεια πέρασε στην κορυφη μετα την πτώση του pole-man, Jorge Martin!

Ο Bagnaia έπρεπε να κρατήσει μακριά τον Enea Bastianini, ο οποίος με την Ducati Gresini πέρασε για λίγο μπροστά στον αγώνα, αλλα τελικά έμεινε στην δεύτερη θέση υπακούοντας στις εντολές της Ducati, με την πινακίδα που βγήκε και έγραφε “Bagnaia”.

Η νίκη αυτή του Bagnaia χάρισε στην Ducati Lenovo τον τίτλο των ομάδων για το 2022! Επίσης ήταν ο πρώτος αναβάτης της Ducati μετα τον Stoner το 2007 που έκανε 7 νίκες σε μια σεζόν !

Ο Quartararo έκανε έναν υπέροχο αγώνα, ξεκινώντας από την 12η θέση φτάνοντας στην τρίτη θέση, με τη μοναδική μοτοσυκλέτα εκτός Ducati στην πρώτη τετράδα, δεδομένου ότι ο “Rookie” της χρονιάς “Marco Bezzecchi τερμάτισε τέταρτος στον τερματισμό.

Ο Γάλλος παγκόσμιος πρωταθλητής πάλεψε με την στρατιά των Ducati και έκανε ότι καλύτερο μπορούσε, σε αυτόν τον αγώνα και με ψυχραιμία και καθαρό μυαλό βρήκε το δρόμο για το βάθρο, κάτι που θα έπρεπε να έχει κάνει νωρίτερα!

Στην 5η θέση τερμάτισε το πρώτο Suzuki με τον Alex Rins, ενώ την εξάδα συμπλήρωσε ο Jack Miller που ήρθε από πίσω μετα από μια κακή εκκίνηση, ανακτώντας θέσεις σιγά σιγά κατά την διάρκεια του αγώνα.

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Marc Marquez που πάλεψε για κάθε θέση από τη δεύτερη που ξεκίνησε, κάνοντας φανερό πως δεν μπορούσε να ανταποκριθεί απέναντί τι στην δύναμη των Ducati, ενώ έδειχνε να είναι σε καλή φυσική κατάσταση, κάνοντας αγώνα με όλες τις αεροδυναμικές αναβαθμίσεις και ίσως και άλλες που δεν είναι φανερές, κάτι που έκανε για πρώτη φορά από την επιστροφή του, δοκιμάζοντας να σεταρει την μοτοσυκλέτα του 2023.

Στην 8η θέση τερμάτισε το πρώτο ΚΤΜ με τον Brand Binder, μπροστά από τον Johann Zarco και τον Aleix Espargaro που έκλεισε την κορυφαία δεκάδα, κάνοντας έναν αγώνα που τον απογοήτευσε αφού τον έριξε στην 4η θέση της βαθμολογίας!

Ο Franco Morbidelli τερμάτισε στην 11η θέση μετα από τιμωρία δυο Long Lap Penalty, και κάνοντας στο τέλος μια αψυχολόγητη επαφή με τον Aleix Espargaro! Οι αγωνοδίκες επέστρεψαν τη θέση (10ος) στον Aleix τιμωρώντας τον ‘Morbido’ με τρία δευτερόλεπτα.

Στην 12η θέση τερμάτισε ο Cal Crutchlow, μπροστά από τον Miquel Oliveira, τον Pol Espargaro και τον Raul Fernandez που έκλεισε την 15αδα που πήρε βαθμούς!

Ο τίτλος τελικά θα κριθεί στον τελευταίο αγώνα στην Valencia στις 6 Νοεμβρίου!