24 April 2024
MotoGP 2021

Ο Pecco Bagnaia κέρδισε τον τελευταίο αγώνα της σεζόν στην Valencia – Η Ducati έκανε το Hat Trick

Ο Pecco Bagnaia κέρδισε το τελευταίο Grand Prix της σεζόν στην Βαλένθια στην κατηγορία MotoMotoGP.

Έναν αγώνα με την Ducati να πρωταγωνιστεί είδαμε στην Valencia σήμερα, που πέρασε σε δεύτερο επίπεδο, αφού είχαμε έναν αγώνα που ήταν γεμάτος συναισθήματα, αφού ο μεγάλος Valentino Rossi έκανε τον τελευταίο αγώνα μιας τεράστιας και ανεπανάληπτης καριέρας 26 χρονών!

Αγωνιστικά ο Pecco Bagnaia κέρδισε τον αγώνα κάνοντας την 4η νίκη της καριέρας του, μπροστά από τον δυνατό poleman, Jorge Martin που ήταν επικεφαλής του αγώνα για το πρώτο μισό του αγώνα!
O Jorge Martin κέρδισε τον τίτλο του Rookie of the Year 2021.

Το βάθρο έκλεισε, κερδίζοντας το δεύτερο συνεχόμενο βάθρο, ο Jack Miller που κατάφερε και επανήρθε δυνατά μετα από ένα άσχημο πρώτο μέρος του αγώνα, οπού είχε βρεθεί στην 5η θέση!

Η Ducati για πρώτη φορά ανέβασε τρεις Desmosedici στο βάθρο.

Στην 4η θέση τερμάτισε το Suzuki του Joan Mir, που δεν κατάφερε να μείνει  στην μάχη του βάθρου, πάρα την πτώση του ομόστυαλού του, Alex Rins, που ήταν τρίτος.

Στην 5η θέση τερμάτισε ο πρωταθλητής του 2021, Fabio Quartararo, που πίεσε στο τέλος και έφτασε αρκετά κοντά στην 4η θέση, αλλά τελικά αρκέστηκε στην 5η.

Την πρώτη εξάδα έκλεισε, ένα ακόμα Ducati με τον Joan Zarco!

Στην 7η θέση τερμάτισε το πρώτο ΚΤΜ με τον Brand Binder, μπροστά από ένα ακόμα Ducati με τον Enea Bastianini και το πρώτο Aprilia με τον Aleix Espargaro.

Την κορυφαία δεκάδα έκλεισε ο εννέα φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, Valentino Rossi στον τελευταίο του αγώνα, οπού αποθεώθηκε από τους πάντες!

Ο «Γιατρός» που τις τελευταίες μέρες έχει λάβει κάθε είδους φόρο τιμής από όποιον τον έχει «ζήσει», από θαυμαστές, συμπεριλαμβανομένων ακόμη και των αντιπάλων, είχε έναν τελευταίο φόρο τιμής από τους συναδέλφους του στην τιμητική αγκαλιά, ένας πολύ μεγάλος γύρος τιμής για τον εννέα φορές παγκόσμιο πρωταθλητή. Μεγάλες συγκινήσεις επιστρέφοντας στα pits, με «πλημμύρα» κόσμου να περιμένει το εμβληματικό #46.