18 April 2024
WSBK 2020

Ο Jonathan Rea ήταν ο ταχύτερος την πρώτη ημέρα των δοκιμών στο Aragon

Τέσσερις κατασκευαστές στις τέσσερεις πρώτες θέσεις την πρώτη μέρα στο Aragon.

Ένα διήμερο δοκιμών ξεκίνησε για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike στο MotorLand Aragon.

Στο τέλος της ημέρας, ήταν ο Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) που έγραψε τον ταχύτερο γύρο, ενώ η Honda ήταν και πάλι εντυπωσιακή, ενώ οι πρώτοι οκτώ είχαν μεταξύ τους διαφορά λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Jonathan Rea είχε το προβάδισμα για ώρες με χρόνο 1: 50.692. Αν και οι θερμοκρασίες ασφάλτου αυξήθηκαν στους 53 βαθμούς το απόγευμα, ο ηγέτης του παγκόσμιου πρωταθλήματος βελτίωσε το χρόνο του 3 λεπτά πριν από το τέλος γράφοντας 1:50,466. Ο Βόρειος Ιρλανδός ήταν 0,375 δευτερόλεπτα γρηγορότερος από τον Leon Haslam (Honda) στη δεύτερη θέση.

Την πρώτη τριάδα έκλεισε ο Scott Redding με την Ducati, με +0.426 από τον πρώτο, ενώ στην 4η θέση βλέπουμε το τέταρτο εργοστάσιο, με τον Toprak Razgatlioglu πάνω στο, Yamaha του, με +0,487 διαφορά!

Στην 5η θέση έχουμε το 2ο Honda με τον Alvaro Bautista (+0,670), μπροστά από τον Alex Lowes (+0,672) που έκλεισε την κορυφαία εξάδα!

1. Jonathan Rea (GB), Kawasaki, 1:50,466 min