25 April 2024
WSBK 2021

O Scott Redding κέρδισε τον 1ο αγώνα WSBK στην Navarra – Ducati – Kawasaki και Yamaha στο Βάθρο – Αποτελέσματα

Νικητής του πρώτου αγώνα του 7ου γύρου της σεζόν Pirelli Navarra Round ήταν ο Scott Redding (Aruba.it Racing – Ducati), κερδίζοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του φέτος!

Ο Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) τερμάτισε στην 2η θέση, παρά του ότι ξεκίνησε από την pole και έμεινε στους πρώτους γύρους μπροστά, φάνηκε να έχει ένα πρόβλημα με το μπροστινό του στο φρενάρισμα και έτσι μπόρεσε να μείνει στην δεύτερη θέση και να κρατήσει την διαφορά από τον τρίτο χωρίς να κινδυνέψει!

Στην τρίτη θέση τερμάτισε το Yamaha του Toprak Razgatlioglu, που έκλεισε το βάθρο, φέρνοντας τρία διαφορετικά εργοστάσια στο βάθρο!

Με την Yamaha συνεχίζει την πολύ καλή πορεία του ο Andrea Locatelli, οπού ήταν εξαιρετικός, τερματίζοντας τέταρτος και κοντά στο βάθρο.

Ο Alex Lowes, με την δεύτερη Kawasaki τερμάτισε στην 5η θέση, μπροστά από το BMW του  Tom Sykes, που έκλεισε την κορυφαία εξάδα του 1ου αγώνα!

Στην 7η θέση τερμάτισε το δεύτερο BMW, με τον Michael van der Mark , μπροστά από τον Axel Bassani (Motocorsa Racing) και Garrett Gerloff (GRT Yamaha WorldSBK Team) που είχαν μάχη στα τελευταία στάδια του αγώνα για την όγδοη θέση, με τον Αμερικανό Gerloff να μην μπορεί να κερδίσει τον νεότερο αναβάτη στο grid WorldSBK, Bassani που πήρε την όγδοη θέση με τον Gerloff στην ένατη.

Ο Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing – Ducati) συμπλήρωσε την πρώτη δεκάδα μετά από έναν δύσκολο αγώνα 1, ο Ιταλός που συμμετείχε σε μάχες στη μεσαία γραμμή καθ ‘όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο Rookie Kohta Nozane (ΚΟΧ Yamaha WorldSBK Team) τερμάτισε στην 11η θέση μετά από ένα δυνατό αγώνα.

Στην 12η θέση τερμάτισε ο Tito Rabat (Barni Racing Team) που είχε μια μακρά μάχη με τον Leon Haslam (Team HRC) με τον βρετανό αναβάτη να τερματίζει στην 13η θέση.

Ο Jonas Folger (Bonovo MGM Δράσης) τέλειωσε στην 14η θέση, μπροστά από τον Christophe Ponsson (Gil Motor Sport – Yamaha) που συμπλήρωσε την 15αδα που παίρνει βαθμούς!

Το Suzuki που είδαμε για πρώτη φορά στα WSBK τερμάτισε στην 20 θέση!