WSBK 2021

Ο Toprak Razgatlioglu κέρδισε τον 2o αγώνα Superbike  στη Navarra – Αποτελέσματα

Οι τρεις πρώτοι στο Πρωτάθλημα έδωσαν μάχη για την νίκη του 2ου Αγώνα στο Circuito de Navarra με τον Toprak Razgatlioglu να παίρνει την καρό σημαία.

Ο τελευταίος αγώνας του γύρου Pirelli Navarra για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα FIM Superbike ήταν άλλος ένας συναρπαστικός αγώνας με τους τρεις πρωταγωνιστές να παλεύουν για την νίκη.

Ο Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Brixx WorldSBK) με την νίκη αυτή ισοβάθμησε στην κορυφή της βαθμολογίας με τον Rea, με 6 γύρος ακόμα για το πρωτάθλημα, είναι σαν το πρωτάθλημα να ξεκινά από την αρχή για τους δυο κορυφαίους!

Και οι τρεις, Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK), Scott Redding (Aruba.it Racing – Ducati) και Razgatlioglu αντάλλαξαν θέσεις στους πρώτους γύρους του αγώνα πριν ο Razgatlioglu να αρχίσει να κάνει μια πολύ μικρή διαφορά και να οδηγεί τον αγώνα μπροστά από τους Rea και Redding.

Στον 17ο γύρο, ο Rea έσωσε μια πτώση από γλίστρημα στο μπροστινό στη στροφή 15, η οποία επέτρεψε στον Redding να κλείσει τη διαφορά από τον Rea σε όλο τον 18ο γύρο. Ο Redding εκμεταλλεύτηκε δυο γύρους μετά ένα ίδιο γλίστρημα του Rea στη στροφή 14 για να περάσει στη δεύτερη θέση.

Έτσι το βάθρο διαμορφώθηκε με τον Razgatlioglu στην πρώτη θέση , μπροστά από τον Redding και τον Rea στην τρίτη θέση. Έτσι ο Razgatlioglu έχει 17 βάθρα στην σεζόν του 2021, που ισοφαρίζει το ρεκόρ των βάθρων για έναν αναβάτη της Yamaha, με τον Ben Spies το 2009.

Ο Locatelli κάνοντας έναν εκπληκτικό αγώνα για άλλη μια φορά τερμάτισε στην τέταρτη θέση, μπροστά από τον Tom Sykes (BMW Motorrad WorldSBK Team) με σχεδόν τέσσερα δευτερόλεπτα διαφορά.

Ο Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) έκλεισε την πρώτη εξάδα, με διαφορά λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο πίσω από τον Sykes.

Ο Ιταλός αναβάτης Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing – Ducati) τερμάτισε στην έβδομη θέση στον αγώνα 2 μετά από μάχες καθ ‘όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τον Ολλανδό αναβάτη Michael van der Mark (BMW Motorrad WorldSBK Team) που τερμάτισε στην όγδοη θέση. Ο Alvaro Bautista (Team HRC) τερμάτισε στην ένατη θέση και έφερε πέντε κατασκευαστές στην πρώτη δεκάδα,  τερματίζοντας μόλις τρία δέκατα πίσω από τον van der Mark. Ο Rookie Axel Bassani (Motocorsa Racing) έκλεισε την κορυφαία δεκάδα καθώς συνεχίζει να εντυπωσιάζει καθ ‘όλη τη διάρκεια της σεζόν.

Το επόμενο ραντεβού είναι σε δύο εβδομάδες στο Magny Cours, το Σαββατοκύριακο 3-5 Σεπτεμβρίου.