23 April 2024
BMU - National Championships

Ο Troy Bayliss κερδίζει και πάλι στα 49 του στο Αυστραλιανό Πρωτάθλημα Superbike

Ο Troy Bayliss επέστρεψε και πάλι στην κορυφή του βάθρου στον τέταρτο γύρο του Αυστραλιανού Πρωταθλήματος Superbike στο Hidden Valley, όπου πήρε την pole και κέρδισε τον πρώτο από τους δύο αγώνες πάνω σε ένα Ducati Panigale 1299.

Στον δεύτερο αγώνα έδωσε κάποιες ωραίες μάχες με τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος.

Ο  Troy Bayliss στα 49 του εξακολουθεί να προσθέτει τρόπαια σε μια αξιοζήλευτη λίστα νικητών. Ο Bayliss επέστρεψε φέτος στο Πρωτάθλημα Superbike της Αυστραλίας με σκοπό την επίτευξη ενός τίτλου που ακόμα δεν είχε στην λίστα κατακτήσεων του.

Η μάχη για τη νίκη στον πρώτο αγώνα ήταν μεταξύ τριών αναβατών, με τον Bayliss να ανεβαίνει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Στο δεύτερο τερμάτισε στην έβδομη θέση, παρά το γεγονός ότι έκανε το δεύτερο ταχύτερο χρόνο .

Αυτή την στιγμή ο Bayliss  είναι στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος με 175, με διάφορα 30 βαθμών από τον πρώτο Herfoss lidera.

Με τρεις γύρους να απομένουν, ο επόμενος γύρος θα πραγματοποιηθεί στο Morgan Park στις 17-19 Αυγούστου.

Round 5- Morgan Park Raceway, Warwick QLD                                   August 17 – 19
Round 6- Winton Motor Raceway, Benalla, VIC                                   September 7 – 9
Round 7- Phillip Island Grand Prix Circuit, VIC                                  October 12 – 14