28 March 2024
Motocross 2015ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

Πανηγυρικό φινάλε για την ΥΑΜΑΗΑ, ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Motocross 2015

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ – ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ ΑΕΕ:  Η φετινή χρονιά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross έκλεισε πανηγυρικά για την ομάδα μας κατακτώντας τους δύο κύριους τίτλους του πρωταθλήματος.

Yamaha-moto

ΜΧ1: Ο Δημήτρης Κοντολέτας πρωταθλητής και ο Δημήτρης Βαγγελάκος στη 2η θέση του Πανελλήνιου θεσμού. ΜΧ2 : Ο Γιάννης Τουρατζίδης, πρωταθλητής ήδη από τον προηγούμενο αγώνα, κέρδισε και τα δύο σκέλη της κατηγορίας, ενώ με μια Yamaha κατέκτησαν τους φετινούς τίτλους ο Κωνσταντίνος Ντούζος στα QUAD και ο Φραγκίσκος Ζούνης στην ΜΧ2Τ.

Ο μικρός Δημήτρης Τουρατζίδης κατέκτησε την 3η θέση επίσης στην ΜΧ2Τ. Ο λιλιπούτιος αθλητής μας Ανδρέας Ανδρέου στην ΜΧ85 κέρδισε τη 2η θέση του Πρωταθλήματος.

Hristian Ilioski

Στην κατηγορία της ΜΧ1 το βάθρο μονοπώλησαν οι αθλητές της Yamaha με τον Ilioski ( Yamaha – INA TV -Μοτοδυναμική) να έχει τον πρώτο χρόνο από τα δοκιμαστικά του Σαββάτου και να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό κερδίζοντας το 1ο σκέλος την Κυριακή.

Δημήτρης Κοντολέτας

Ο Δημήτρης Κοντολέτας (Yamaha Μοτοδυναμική – Γεωργακόπουλος) μπήκε επιφυλακτικά στον αγώνα θέλοντας να εξασφαλίσει από το 1ο σκέλος τον 1ο του τίτλο στη μεγάλη κατηγορία. Δεν ακολούθησε το δυνατό ρυθμό του Ilioski στην πρώτη θέση και δεν αντιστάθηκε ιδιαίτερα στην προσπέραση του Δημήτρη Βαγγελάκου για τη 2η θέση. Στο τέλος όμως έπεσε στις αγκαλιές της ομάδας του κατακτώντας τον πολυπόθητο τίτλο στη 2η ολοκληρωμένη χρονιά του στην κατηγορία.

Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος ο Δημήτρης Κοντολέτας δήλωσε: «Ήταν μια δύσκολη χρόνια για μένα και τελείωσε με ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Είμαι πολύ χαρούμενος για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και ευχαριστώ όλους όσους ήταν δίπλα μου σε αυτήν την προσπάθεια”. Απαλλαγμένος από το άγχος και τη σκοπιμότητα του 1ου σκέλους, ο φετινός πρωταθλητής της ΜΧ1 επιτέθηκε για τη νίκη στο 2ο σκέλος, την οποία και κατέκτησε με όμορφο αγώνα έναντι του Ilioski.

Δημήτρης Βαγγελάκος

O Σκοπιανός αθλητής με τη νίκη του στο 1ο σκέλος και με τη 2η  θέση στο 2ο, πήρε τον αγώνα της κατηγορίας σημειώνοντας τη 2η φετινή του νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Κοντολέτας με την 3η και 1η θέση στα αντίστοιχα σκέλη ήταν 2ος στον αγώνα με 3ο τον Δημήτρη Βαγγελάκο (Yamaha – Μοτοδυναμική – INA TV), ο οποίος κατάφερε με τερματισμούς στη 2η και 4η θέση, να ανέβει στο βάθρο και να πάρει τη 2η θέση του Πρωταθλήματος, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο τη χρονιά για την ομάδα μας αλλά και για τον ίδιο.

O Δημήτρης Μπαξεβάνης απουσίαζε από τον αγώνα λόγω της έναρξης της στρατιωτικής του θητείας του με αποτέλεσμα να βρεθεί στην 6η θέση στην τελική κατάταξη του θεσμού. Με Yamaha στη μεγάλη κατηγορία αγωνίστηκαν επίσης στο Πύργο οι Γιώργος Χαρμπίλας(8ος) και ο Θεόδωρος Τσίρος(9ος).

Γιάννης Τουρατζίδης

Χωρίς άγχος και δεύτερες σκέψεις αλλά και χωρίς να χάσει το πείσμα του και τη θέληση για τη νίκη, αγωνίστηκε ο Γιάννης Τουρατζίδης (Yamaha Μοτοδυναμική – Τουρατζίδης – Μερεμετσάκης) στον τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος της ΜΧ2 έχοντας στεφτεί πρωταθλητής από τον προηγούμενο αγώνα στα Γιαννιτσά. Στο 1ο σκέλος, ο πρωταθλητής της ΜΧ2 του 2015 οδήγησε αλάνθαστα κερδίζοντας με μεγάλη διαφορά το σκέλος όμως στο 2ο είχε μια πτώση που του στέρησε την 1η θέση για αρκετούς γύρους. Οδηγώντας με εκπληκτικό ρυθμό κατάφερε να περάσει ξανά στην 1η θέση κερδίζοντας το σκέλος και τον 5ο του φετινό αγώνα στο πρωτάθλημα.

Νίκος Λυρίου

Δυνατός αντίπαλος ειδικά στο 2ο σκέλος ήταν ο Νίκος Λυρίου (Yamaha Μοτοδυναμική) που προσπάθησε να κρατήσει πίσω του τον Τουρατζίδη μετά την πτώση του. Στο τέλος, ο αθλητής μας από την Ρόδο κατέλαβε τη 2η θέση σε σκέλος και σύνολο, παρά το γεγονός ότι στο πρώτο σκέλος είχε μια άτυχη στιγμή με πτώση που τον κράτησε στην 4η θέση.

Δημήτρης Τουρατζίδης

Πάνω σε Yamaha ολοκλήρωσαν τον αγώνα τους ο Φραγκίσκος Ζούνης (4ος), ο Δημήτρης Τουρατζίδης (8ος), ο Γιώργος Σπύρης (12ος) και ο Δημήτρης Μπάκας (9ος) που για ακόμα έναν αγώνα ήταν άτυχος και είχε εγκατάλειψη σε ένα από τα δύο σκέλη, χάνοντας έτσι τις σημαντικές του ελπίδες για βάθρο.

Φραγκίσκος Ζούνης Πανελλήνιος Πρωταθλητής ΜΧ2Τ 2015

Στην υποκατηγορία της ΜΧ2 την ΜΧ2Τ ο Φραγκίσκος Ζούνης (Yamaha) πήρε τη νίκη και στα δύο σκέλη κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο την χρονιά και την κατάκτηση ενός ακόμα τίτλου στην κατηγορία. Ο Δημήτρης Τουρατζίδης (Yamaha – Τουρατζίδης) πήρε τη 2η θέση στον αγώνα κατακτώντας την 3η θέση του Πρωταθλήματος στην πρώτη του συμμετοχή στην κατηγορία.

Ανδρέας Ανδρέου

Μια πτώση και η απόλυτη ισοβαθμία ήταν αρκετά για να στερήσουν το πρωτάθλημα της ΜΧ85 από τον Ανδρέα Ανδρέου (Yamaha – Πιπερίγκος).  O μικρός Ανδρέου ήρθε στον Πύργο έχοντας την πρωτοπορία στην βαθμολογία αλλά δυστυχώς με μια πτώση στο 1ο σκέλος και μια 2η θέση στο δεύτερο, ισοβάθμησε με τον Άγγελο Βογιατζή, προσμετρώντας τελικά το αποτέλεσμα του τελευταίου σκέλους για την ανάδειξη του πρωταθλητή. Στην πρώτη του χρονιά στην κατηγορία και ενώ ηλικιακά μπορούσε να αγωνιστεί στην μικρότερη κατηγορία των ΜΧ65, ο Ανδρέου κέρδισε τις εντυπώσεις τερματίζοντας στη 2η θέση του πρωταθλήματος.

Γιώργος Καριώτης

O Γιώργος Καριώτης(Yamaha – Μερεμετσάκης) με σταθερούς τερματισμούς στην 4η θέση και στα δύο σκέλη του Πύργου, πήρε την 4η θέση στον αγώνα καταλαμβάνοντας την 4η θέση και στο Πρωτάθλημα.

Κώστας Ντούζος Πανελλήνιος Πρωταθλητής Quad 2015

Με δύο δεύτερες θέσεις στην κατηγορία των QUAD, o Κωνσταντίνος Ντούζος (Yamaha) έκανε ακριβώς αυτό που χρειαζόταν για να πάρει τον φετινό τίτλο στην τετράτροχη κατηγορία. Επίσης με Yamaha αγωνίστηκαν στην κατηγορία οι Απόστολος Τριανταφύλλου(3ος) και ο Θρασύβουλος Κοτζιάς(7ος).

Δημήτρης Κοντολέτας Πανελλήνιος Πρωταθλητής ΜΧ1 2015

H ομάδα της Yamaha Μοτοδυναμικής έχει την τιμή να περιλαμβάνονται στην Εθνική Ομάδα του φετινού MOTOCROSS ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ που θα πραγματοποιηθεί στο Ernee της Γαλλίας στις 27 Σεπτεμβρίου, οι οδηγοί της και ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 2015 ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΝΤΟΛΕΤΑΣ & ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΟΥΡΑΤΖΙΔΗΣ.