Παν.Πρ.Ταχ. 2016

Pole Position, Μέγαρα 3ος Αγώνας Π.Π.Τ. 2016 – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Το Σάββατο 25 Ιουνίου 2016, κάτω από τον καυτό ήλιο και με τις θερμοκρασίες να επηρεάζουν την απόδοση των οδηγών, των μοτοσυκλετών που ανέβαζαν υπερβολικές θερμοκρασίες, αλλά και των ελαστικών ,στο αυτοκινητοδρόμιο των Μεγάρων ξεκίνησε ο 3ος αγώνα της χρονιάς για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα 2016.

IMG_9792Η ημέρα ξεκίνησε με τα ελεύθερα δοκιμαστικά το πρωί και στην συνέχεια, με τα χρονομετρημένα δοκιμαστικά και τις μάχες για την pole position σε 5 κατηγορίες.

OPEN

IMG_8003Ο Γαβριήλ Μηλιατζόγλου έκανε τον ταχύτερο γύρο της ημέρας με χρόνο 1:00.893 στα πρώτα χρονομετρημένα, κερδίζοντας την πρώτη του pole position!

IMG_7931Δεύτερος ο Κώστας Φωτιάδης με χρόνο 1:00.999 και αυτός στα πρώτα χρονομετρημένα

IMG_8011

Ο Τάσος Σκυριανόγλου , οδηγός από την Κρήτη,  με Triumph 675  έκανε τον τρίτο ταχύτερο γύρο και πήρε την τρίτη θεση στην εκκίνηση πίσω από τα δυο χιλιάρια,  με χρόνο 1:01.090.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ων ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΜΕΝΩΝ OPEN

ΝΕΟΙ

Στην κατηγορία ΝΕΩΝ ενώ είχαν δηλώσει συμμετοχή 10 οδηγοι στα χρονομετρημένα πήραν μέρος μονό 8 οδηγοί.

IMG_8227Την poleposition του 3ου αγώνα της  χρονιάς πήρε ο Βασίλης Κορωνάκης με KTM RC 390, κάνοντας το εκπληκτικό  1:05.977 στα δευτέρα χρονομετρημένα!

IMG_8141Ο Νότης Παπαπαύλου με χρόνο 1:07.363 από τα πρώτα δοκιμαστικά πήρε την δεύτερη θέση

IMG_8162Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Κυριάκος Λιούτας με KTM RC 390 και χρόνο 1:07.363.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΜΕΝΩΝ ΝΕΩΝ

RACING

IMG_8275Ο Λάμπρος Τσώκος έκανε τον ταχύτερο γύρο κερδίζοντας την 3η  συνεχομένη poleposition της χρονιάς,   συνεχίζοντας το τρομερό σερί αφού αυτή θα είναι η 14η συνεχομένη pole position στα RACING. Ο Τσώκος έχει κερδίσει όλες τις pole position από το 2014 και μετά! Δυστυχώς για τον Τσωκο είχε μια πτώση λίγα λεπτά πριν την λήξη των χρονομετρημένων με αποτέλεσμα να τραυματιστεί στον αριστερό καρπό, που πιθανότατα να μην τον αφήσει να εκκινήσει αύριο στον αγώνα!

IMG_8278Την δεύτερη θέση με χρόνο 1:03.430 κέρδισε ο Λέανδρος Ντότσικας, χρόνο που έκανε στα πρώτα χρονομετρημένα.

IMG_8486Ο Μάκης Σιφναίος, κέρδισε την τρίτη θεση στα χρονομετρημένα με χρόνο 1:03.510 που έκανε στα πρώτα χρονομετρημένα.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΜΕΝΩΝ RACING

SUPERSPORT

IMG_8563Ο Μιχάλης Κουτσουμπός με χρόνο 59.197 που έκανε στα πρώτα χρονομετρημένα πήρε την pole position του 3ου αγώνα της χρονιάς!

IMG_8640Ο Πρωταθλητής του 2015, Αλεξ Παπαγεωργίου  στην κατηγορία Supersport με χρόνο 59.358 πήρε την δεύτερη θεση για την αυριανή εκκίνηση!

IMG_8511Στην τρίτη θέση ο νεαρός Δημήτρης Καρακώστας με χρόνο 59.955 από τα πρώτα χρονομετρημένα, κλείνοντας και την λίστα των οδηγών που κατέβηκαν κάτω από το 1 λεπτό!

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΜΕΝΩΝ SUPERSPORT

FORMULA EXTREME

IMG_7617Ο Σωτήρης Μπεγνής κάνοντας την έκπληξη στα πρώτα χρονομετρημένα,  ήταν αυτός που έκανε τον ταχύτερο γύρο της ημέρας με 57.942, κερδίζοντας έτσι την πρώτη του pole position στην κατηγορία!

IMG_9082Σε απόσταση αναπνοής ο Χάρης Παρασκευόπουλος, με χρόνο 57.946, μόλις 0.004 χιλιοστά διαφορά, κέρδισε την δεύτερη θεση στην εκκίνηση για τον αυριανό αγώνα της μεγάλης κατηγορίας.

IMG_7687Την τρίτη θεση ο Γρήγορης Παναγιωτόπουλος με χρόνο 58.037, που έκανε στον 5ο γύρο των πρώτων χρονομετρημένων αφού η μοτοσυκλέτα του έμεινε από κινητήρα με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να συνεχίσει, και με την ομάδα του να κάνει αγώνα δρόμου για να μπορέσει να του εξασφαλίσει μοτοσυκλέτα για να μπορέσει να τρέξει στον αυριανό αγώνα!

Ο Σάκης Συνιώρης θα ξεκινήσει από την 4η θεση, αφού δεν κατάφερε να κάνει καλύτερο χρόνο από το  58.295, αφού τον ταλαιπωρούσε η αφόρητη ζέστη και το κρυολόγημα των 2 τελευταίων ημερών. Έτσι αύριο θα δώσει την μάχη του ξεκινώντας από την 4η θεση για πρώτη φορά φέτος!

Από την 5η θεση θα εκκινήσει ο Βασίλης Ευθυμίου που έκανε χρόνο 58.519, ενώ την εξάδα συμπλήρωσε ο Γιώργος Μαρκεσίνης που έκανε 58.650 στα δευτέρα χρονομετρημένα!

Από την έβδομη θεση θα εκκινήσει ο Λευτέρης Πίππος, μπροστά από τον Φώτη Τσαλίκη και τον Γιώργο Δαραμούση, ενώ την δεκάδα συμπληρώνει ο Δημήτρης Προιος!